Radostné zprávy

Pozitivní zprávy, které povznesou duši a obohatí váš život!

Pozitivní vliv jógy a meditace na mozek opět potvrzen

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Meditace autor: Geralt zdroj: Pixabay.comO zdravotních efektech cvičení jógy se hovoří často. Jógu cvičí lidé, kteří si chtějí zlepšit svoji vitalitu, protáhnout tělo či narovnat záda. Mnozí využívají jógu k rehabilitaci po úrazech. Nicméně efekt cvičení dosahuje mnohem dále.

Dr. Sara Lazar z Harvardu se dostala k józe po zranění kolena při trénování na maraton. Lazar doufala v pomoc od jógy, ale nakonec od ní dostala mnohem více. Během několika týdnů se cítila klidnější a méně vystresovaná. Taktéž si všimla vyšší empatie a rostoucího pochopení vůči ostatním. Přestože to je běžně popisovaný efekt cvičení jógy, u Dr. Lazar se objevila vědecká zvědavost a měla podezření, že změny musí mít základ v mozku.

Rozhodla se tedy změnit svůj dosavadní výzkum a zaměřila se na studium vlivů cvičení jógy a meditace na funkce mozku. Výsledky byly zarážející. Skenování mozku magnetickou rezonancí u pacientů, kteří podstoupili osmitýdenní program meditace všímavosti, přineslo jasné důkazy, které ohromily mnohé další odborníky.

Ve srovnání s kontrolní skupinou došlo u cvičících k nárůstu ve velikosti hipokampu. Hipokampus je součást velkého mozku, který je důležitý v učení, pro paměť i regulaci emocí. Je to právě taot část mozku, která jako jedna z prvních oblastí degeneruje u Alzheimerovy choroby. Menší hipokampus je pozorován u osob s těžkou klinickou depresí a posttraumatickými stresovými poruchami.

Efekty cvičení vzbuzují stále větší fascinaci. Zaměřila se na ně i takzvaná sociální neurologie, která je na hranici mezi biologií a psychologií. Studuje, jak náš nervový systém ovlivňuje interakci s dalšími a jak vyjadřujeme emoce. Stále více zkoumá vliv jógy a meditací.

Spojení mezi jógou a meditací bývá často přehlíženo, protože se cvičení jógy zaměřuje především na fyzické cvičení. Přitom po více než 5000 let historie jógy bylo smyslem jógy primárně spojení těla a mysli. Fyzický aspekt jógy nebyl nikdy ten hlavní.

zdroj

© Radostné zprávy ;-)
Více:
Křest knihy Astrologie pro samouky
Video ze křtu knihy Astrologie pro samouky

Video, které potěší nejenom ty, kdo se nemohli zúčastnit křtu knihy Víta Kuntoše Astrologie pro samouky. Tato praktická učebnice výkladu...

Zavřít