Počet veganů v USA narostl za poslední 3 roky o 600 %

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Prase zdroj Pixabay.comVeganství nebo rostlinná strava, pokud si nepřejete nosit nálepku vegan, již dávno není tabu ani terčem posměšků. To, že se spousta lidí z celého světa stravuje bez živočišných produktů, má obrovský dopad. V samotných Spojených státech zaznamenala popularita veganské stravy od roku 2014 nárůst o 600 %. Důvodů pro to může být hned několik.

  • Zvýšení povědomí o krutostech páchaných na zvířatech ve velkochovech.
  • Soucit se zvířaty.
  • Snaha o zlepšení zdravotního stavu jedince.
  • Narůstající obavy z dopadů konzumace masa na životní prostředí.
  • Posun v našem vnitřním vědomí, které nás vede k většímu propojení s tělem, zemí a zvířaty.

Jedna věc je ale jistá. Jak se sami posouváme a naše vědomí se rozšiřuje, lidé na sebe berou více zodpovědnosti a mění své životy od základu.

Veganství za poslední 3 roky ve Spojených státech zaznamenalo nárůst o 600 %. V porovnání s jedním procentem z roku 2014 se v roce 2017 za vegany označovalo 6 % Američanů. Prodeje rostlinného mléka od roku 2012 také vzrostly o 61 %, což mělo za následek pokles prodejů živočišného mléka. Podle dat od GrubHub lidé už v první polovině roku 2017 volili o 195 % více veganských jídel, než za celý předešlý rok.

Tento trend se však rozšiřuje napříč celým světem. Ve Velké Británii v porovnání s obdobím před 10 lety narostl počet lidí označujících se za vegany o 350 %. V Portugalsku zase za poslední desetiletí přibylo o 400 % více vegetariánů. V Hong Kongu dává přednost rostlinné stravě 22 % lidí a dokonce i čínská vláda vyjádřila rostlinné stravě podporu tím, že nabádá své občany, aby omezili svou konzumaci masa o polovinu. Odborníci jsou toho názoru, že čínský trh s rostlinnou stravou do roku 2020 vzroste o 17 %. Tato čísla jasně dokazují, že čím dál více lidí na celém světě pomalu přechází na veganskou stravu.

Předpokládá se, že se v roce 2018 z veganství stane mega trend. Podle těchto neustále rostoucích čísel se ale zdá, že se nejedná o pouhý trend. Spíše si čím dál více lidí začíná uvědomovat, jak jednoduchá, levná a chutná může rostlinná strava být.

Musí to být všechno, nebo nic?

Přechod na rostlinnou stravu je bezesporu skvělý krok. Lidé si ale často myslí, že k této stravě musí mít přístup typu “všechno nebo nic.” Tak to ale nemusí být. Není to pouze “buď vegan nebo nic.” Rozhodnutí, která budou mít dopad na vaše zdraví, životní prostředí a blaho zvířat, je mnoho. Zatímco úplný přechod na rostlinnou stravu představuje nejlepší variantu, některým lidem může více vyhovovat pomalejší začátek.

Reduktariánství může být také velkým krokem k životnímu stylu založenému na rostlinném stravování. Drastické omezení masa a živočišných produktů bude mít stále obrovský dopad. Přesně toto pro vás může být vstupní branou do světa všech lahodných jídel, která lze připravit bez živočišných produktů, a pokud se zrovna rozhodnete živočišné produkty konzumovat, můžete volit mnohem etičtější možnosti.

Tím, že si budeme udržovat otevřenou mysl a budeme mít na paměti, že konzumovat méně je stále lepší než se nesnažit vůbec, se všichni můžeme podílet na přebírání zodpovědnosti za své činy a aktivně tak vytvářet svět, ve kterém skutečně chceme žít. Pokud se takto rozhodnete, nejen že to ovlivní životy všech kolem vás, ale i oni se mohou začít zajímat o to, co znamená jíst méně masa a více rostlin.

Přechod na etičtější a zodpovědnější stravu nemusí být o tom, že byste si na sebe nalepili nějakou nálepku. To přece nepotřebujeme. Například někteří agresivní vegani svými činy lidi od změny životního stylu ve skutečnosti spíše odrazují. V takovém případě to dělá mnohem více škody než užitku. Všichni bychom měli být soucitní jeden k druhému. Je pravděpodobné, že tito “hardcore vegani” si kdysi také užívali svoji slaninu nebo big mac. Pokud rozšíříme povědomí namísto toho, abychom kázali, soudili a útočili, máme šanci přimět více lidí k tomu, aby tuto možnost alespoň zvážili.

Nicméně je úžasné sledovat, jak tato čísla stále rostou. Prvním krokem ke změně je rozšíření povědomí a toto je jeden z aspektů, který jasně dokazuje, že náš svět se skutečně mění. A už to je důvod k oslavě.

 

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup