Nový test na infarkt zachrání životy (nejenom) žen

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Srdce autor: PublicDomainPictures zdroj: Pixabay.comDoktoři by mohli zaznamenat dvakrát více srdečních infarktů u žen díky novému mnohem citlivějšímu krevnímu testu.

Test hledá nepatrné stopy proteinu, který značí, že je srdeční sval poškozený. Běžné testy umožňují detekovat pouze vyšší hladiny tohoto proteinu, který se nazývá troponin.

Výzkum Královské nemocnice v Edinburgu ukazuje, že standardní test neodhalí mnoho případů infarktu žen se symptomem bolesti v hrudníku. Infarkt je krizovou situací vyžadující rychlý zásah a včasná diagnóza a léčba může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.

Doktoři jsou závislí na krevních testech, pokud chtějí posoudit, zda pacientova bolest na hrudi může značit infarkt. Normální testy mohou způsobit, že je správná diagnóza přehlédnuta.¨

Složitá diagnóza

British Heart Foundation provedla studii na 1 126 mužích a ženách s podezřením srdečního infarktu. Za pomoci klasického troponinového testu byl téměř dvakrát více mužům než ženám diagnostikován srdeční infarkt – 117 ku 55.

Když výzkumníci použili nový citlivější test, množství žen s diagnózou infarktu se zdvojnásobil na 111. Naopak u mužů došlo k jenom nepatrnému nárůstu.

Výzkumníci zaznamenali, že extra ženy a muži odhalení citlivějším testem měli větší riziko úmrtí či nástupu dalšího infarktu v průběhu následujícího roku. U žen je tedy při současném způsobu testování menší pravděpodobnost, že se infarkt odhalí.

Příznaky infarktu

– tupá bolest a pocity těžkosti v hrudi
– mírné nepohodlí na hrudi, cítíte se celkově nepříjemně
– bolest, která se šíří do zad, paží nebo žaludku
– bolest, která připomíná špatné trávení
– bolest na hrudi doprovází pocit točení hlavy nebo závratě

Momentálně je pouze 1 z 10 ženám s bolestí v hrudi diagnostikován srdeční infarkt ve srovnáním s 1 z 5 mužů. Z nějakého důvodu jsou u žen méně viditelné příznaky a nové testy tak mohou zejména ženám pomoci včasnou pomocí.

 

zdroj
foto: http://pixabay.com/en/heartbeat-pulse-healthcare-medicine-163709/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup