Nezávislé systémy obchodování existují již i u nás!

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Peníze autor: 2bgr8 zdroj: Wikimedia commonsToužíte po světě bez peněz? Potom byste měli zbystřit. Obchodování bez peněz pomocí místního výměnného systému již funguje prakticky v různých koutek České republiky. O co vlastně ale jde a jak takové systémy fungují?

Můžete se sestkat se zkratkou LETS, která pochází z anglického Local Exchange Trading Systém, což značí místní systém výměnného obchodu. Jedná se o uzavřený systém, v rámci kterého lidé obchodují obvykle s pomocí vlastní bezhotovostní virtuální svobodné měny.

Toto oběživo se kontroluje v internetovém systému, takže každý přesně ví, kolik jaké práce odvedl či přijal. Není třeba se navíc obávat toho, že byste se dostali do mínusu, protože LETS nezná úroky a zadlužení je běžnou částí fungování!

Systém již  od svého objevu v roce 1983 Michaelem Lintonem nemá za cíl být primárně náhradou standardní národní měny, ale zejména má být jejím doplňkem. V roce 1990 byly pouze 4 LETS systémy a v roce 1994 existovalo ve Velké Británii již kolem 200 skupin. V současné době jsou systémy LEST prakticky rozšířené po celém světě a i u nás.

Základní vlastností LETS ekomomiky je lokální fungování. Je to stejné, jako když se dohromady skupina sousedů domluví na výměně různých dovedností. Stejně jako v sousedské výpomoci i v LETS se objevují možnosti jako jsou různé pomocné služby či domácí produkty. Od pohlídání dětí, vyvenčení psa, přes opravy v domácnosti či nabídnutí domácí vypěstované zeleniny.

Měna v LETS systému má různý dohodnotý název a hodnota měny je podobná, jako je hodnota státní měny. To umožňuje lepší převádění mezi běžnou měnou. Hromadit LETS měnu zcela postrádá smysl, neboť neexistují úroky a tuto měnu lze využít pouze v daném uzavřeném systému. Většina transakcí v systému spadá mezi ostatní příjmy, které se do částky 20 000 Kč ročně nemusí danit.

Místní ekonomické systémy nabízejí mnoho výhod. Podporují naši kreativitu, umožňují navázat spolupráci s lidmi ve vašem okolí, které bychom jen stěží potkali. LETS vrací do obchodování lidský rozměr a umožňuje nám vyhnout se standardním ekonomickým procesům, které nám jsou mnohdy proti srsti.

Chcete se přidat k existujícím LETS systémům? Podívejte se na aktuálně funkční LETS systémy v ČR:

Praha: Pralets, info@pralets.cz
Valašsko – Moravský férový obchod, jmilanek@permanet.cz
Jesenicko – lukasmoravek@gmail.com
jižní Čechy – Buďsob, admin@budsob.cz

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup