Neurovědci doporučují pravidelné návštěvy pláže

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

zde zjistíte proč:

Neurovědci doporučují pravidelné návštěvy plážeVlny zlehka narážejí na pobřeží. Slunce září na jasné obloze. Kilometry zdánlivě nekončícího písku splývají s horizontem. Velmi uklidňující, že? Ty z nás, kteří tráví větší část týdne zavření uvnitř, by jistě nikdo nemusel dlouho přemlouvat, aby svlékli přebytečné vrstvy oblečení a vyběhli do slunečních paprsků.

Pokud vám ale toto nestačí a potřebujete více důvodů, proč se vydat na pláž, zde zjistíte, jak může surfování, písek a Sunce pomoci vašemu fyzickému i duševnímu zdraví.

Zdravotní výhody pláže

A pro odpovědi není třeba chodit daleko. Stačí se podívat, co na to říkají odborníci. Na to, jak nás prostředí pláže posiluje, poukazuje ve své studii J. Aaron Hipp, Ph.D., jenž je odborníkem na environmentální zdraví a odborný asistent na Brown School.

„Studie prokázaly, že přírodní prostředí jako pláže nebo parky na nábřeží mají na lidi mnohem větší terapeutický efekt než například posilovny, zábavní centra či uměle postavené městské prostředí,” řekl Hipp.

Tímto ale jeho studie nekončí a naopak dále naznačuje, že pro dosažení kýžených
terapeutických účinků musí na pláži panovat specifické podmínky.
„Dny s mírnou teplotou a odliv pro nás na pláži utvářejí to nejpřínosnější terapeutické prostředí,” prohlásil.

„Mezi lidmi, kteří chodili na pláž v den, kdy byla teplota přibližně 3 stupně nad průměrem, byla o 30 % menší pravděpodobnost, že svou návštěvu budou vnímat jako terapeutický zážitek, než u těch, kteří pláž navštívili v den s průměrnou nebo nižší teplotou.”

1. Slunce

Všichni známe rizika toho, když se nadměrně vystavujeme Slunci. To ale neznamená, že nemá i své výhody. Pokud naši kůži přímo vystavíme Slunci, naše tělo začne produkovat vitamin D. Ten je zásadní pro vstřebávání vápníku a stavbu silných kostí. Část vitaminu D získáváme ze stravy, ale jeho většina pochází právě ze Slunce. Mayo Clinic uvádí, že nám pro doplnění jeho denní dávky stačí strávit na Slunci pouhých 10 minut denně. A podle Rady pro vitamin D naše tělo může vyprodukovat 10 000 – 25 000 IU vitamínu D ještě dříve, než nám stihne zrůžovět kůže.

V jedné studii se ukázalo, že vystavování se Slunci nabízí i mnoho dalších výhod – včetně zvýšení hladiny endorfinů a možné prevence autoimunitních chorob. Nehledě na tyto výhody by se však nic nemělo přehánět. Nadměrné vystavování se slunci může mít za následek rakovinu kůže. Pokud se tedy vydáte na Slunce na delší dobu než pár minut, nezapomeňte se obléct a namazat se opalovacím krémem s faktorem SPF 15 nebo vyšším.

2. Písek

Věděli jste, že vaše chodidla mají mnohem více potních žláz a nervových zakončení na čtvereční centimetr než jakákoliv jiná část vašeho těla? A že chůze naboso je stimuluje mnohem více než v obuvi?

Nejenže chozením v písku stimulujete tato nervová zakončení, ale také posilujete svaly na vašich chodidlech, které při chození v botách prakticky nepoužíváte. A podle Martina Zuckera, autora knihy Earthing: The Most Important Health Discovery Ever?, se můžete mnohem více propojit se Zemí, pokud zahodíte své boty, díky čemuž pocítíte spoustu pozitivních účinků na vaši náladu. “Earthing”, jak tvrdí Zucker, znovu napojuje naše těla na všudypřítomnou energii země, kterou moderní životní styl postupně odsunul do pozadí.

Během studie zaměřené na běhání a chození v písku vědci zjistili, že chůze v písku vyžaduje 1,6 x – 2,5 x více energie než na tvrdém povrchu.

„Při chůzi nebo běhu v písku naše svaly odvádějí mnohem více mechanické činnosti, než pokud chodíme po tvrdém povrchu,” řekl spoluautor studie, Dr. Thierry M. Lejeune, M.D.

Pokud vám kráčení v písku po dlouhou dobu zní jako únavná činnost, zkuste jej střídat s chůzí nebo během poblíž vody, kde je vrstva písku pevnější.

3. Surfování

Mořská voda obsahuje obrovské množství různých minerálů – včetně hořčíku, draslíku a jódu. Ty vám mohou například pomoci v boji s infekcí, mají terapeutické účinky a pomáhají tělu léčit se a detoxikovat.

Plavání je spojováno se snížením stresu a navozením pocitu lepšího celkového zdraví. Studie také prokázaly, že plavání nebo jiná cvičení spojená s vodou pomáhají v boji s úzkostí a depresí.

Vedle těchto terapeutických účinků je plavání také skvělým fyzickým cvičením. Zapojují se při něm téměř všechny hlavní svalové skupiny, protože voda vůči našim pohybům vytváří mírný odpor.

Podle Center pro kontrolu a prevenci chorob (CDC) je plavání čtvrtým nejpopulárnějším
sportem ve Spojených státech. Vedle jiných aerobních cvičení (jako běhání nebo jízda na kole) mohou pouhé dvě a půl hodiny plavání týdně pomoci zmírnit riziko chronických chorob a podpořit zdraví srdce.

A vzhledem k tomu, že nezatěžuje nosné klouby, je plavání výborným způsobem, jak mohou zranění lidé cvičit. Pro ty, kdo trpí artritidou, může cvičení ve vodě pomoci zmírnit bolesti kloubů.

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup