Prokázalo se, že tradiční bělící prakticky jsou vcelku škodlivé pro životnost zubů.
Dentální specialistka Linda Greenwall důkladně zkoumá neblahý účinek bělících přípravků, a to hlavně těch, které obsahují oxid chloričitý, a uvádí: „produkty zubní péče s oxidem chloričitým jsou inzerovány jako bezpečné. Ujišťuji vás, že toto tvrzení rozhodně není pravdivé.“
Pro lidi může být obtížné najít bezpečnou alternativu ke klasickým praktikám bělení zubů – těm, které způsobují vážné a nezvratné poškození zubní skloviny. Greenwall vysvětluje, že při bělení zubů za pomocí přípravků s oxidem chloričitým může dojít k závažným škodám, včetně poleptání zubů, ztráty lesku, odbarvení a zvýšené citlivosti (často permanentní).
Ostatní rizika zahrnují:
Lámání zubů
Podráždění dásní
Ztrátu zubní skloviny
Pokud to s bělením svých zubů myslíte vážně, měli byste prvně zjistit, co jejich odbarvení zapříčiňuje. Mezi hlavní pachatele v tomto případě patří káva, čaj, červené víno a cigarety – začněte tedy s omezováním nebo kompletní eliminací těchto čtyř záležitostí.
Bělení zubů běžnou cestou se pojí s jistými riziky, naštěstí ale existují i bezpečnější, holistické alternativy.
1. Oil pulling
Jedná se o tradiční ajurvédskou metodu, s jejíž pomocí se tělo detoxikuje a očistí. Nejen, že zuby bělí, ale také mírní výskyt zubních kazů a zánětů dásní. Tradiční volbou je sezamový olej, ale pro co nejefektivnější výsledky použijte olej kokosový, jenž obsahuje monolaurin – antimikrobiální látku zneškodňující hlavní bakterii, která v kažení zubů hraje největší roli, strep mutans.
Jak na to?
Ujistěte se, že používáte vysoce kvalitní olej. Začněte jednou lžící oleje a proplachujte ústa po dobu 20 minut. Pohybujte s ním mezi zuby a v přední i zadní části vaší pusy. Nepolykat! Čím déle je olej ve vaší puse, tím více se kontaminuje, protože do pusy doslova vytahuje bakterie, plísně a viry z celého těla. Když máte hotovo, olej vyplivněte (a vyčistěte si zuby, jestli chcete).
2. Jedlá soda
Jak na to?
1. Špetku jedlé sody dejte do malé skleničky nebo misky.
2. Přidejte trochu destilované vody (zkuste se vyhnout kohoutkové) a zamíchejte. Směs bude trošku řidší, jelikož by v ní nemělo být příliš velké množství zrníček.
3. Naberte připravenou směs na kartáček a vyčistěte si zuby.
4. Volitelné: Když máte hotovo, zbytek roztoku můžete rozředit vodou a propláchnout si s ním pusu. Prostředí vaší ústní dutiny tak zůstane zásadité.
5. Vypláchněte si pusu vodou stejně tak jako po klasickém čištění.
Někteří lidé si dávají jedlou sodu přímo na kartáček a začínají s předními zuby. Když se smíchá se slinami, vytvoří tekutou směs.
3. Bílý jíl
Bílý kaolin je efektivní v uhlazování zubů a odstraňování skvrn. Také obsahuje velké množství vápníku, křemene, zinku a hořčíku a je bezpečný i pro lidi s vysokou citlivostí zubů.
Jak na to?
Naneste jej přímo na váš kartáček a začněte s čištěním – nejprve předních zubů a pak, až se jíl smíchá s vašimi slinami, přejeďte ke zbytku vaší ústní dutiny.
Také jej můžete zkombinovat s jedlou sodou.
4. Aktivní uhlí
Aktivní uhlí naše tělo nezpracuje, ale samo o sobě má vysokou absorpční funkci, díky čemuž jednoduše odstraní toxiny, aniž by tělu ublížil. Je fantastickým řešením pro lidi, kteří se zrovna potýkali s otravou jídlem nebo snědli něco toxického. Výsledky byste měli vidět do 30 minut po jeho požití, ale nekombinujte jej s jinými vitaminy nebo suplementy, ty totiž absorbuje taky.
Mějte na vědomí, že přestože uhlí odstraňuje skvrny ze zubů, na oblečení, dlaždicích, kredencích apod. je naopak tvoří. Může také zapříčinit zácpu a zablokovat vstřebávání minerálu. Dále by se nemělo kombinovat s mléčnými výrobky.
Jak na to?
Navlhčete svůj kartáček a ponořte ho do aktivního uhlí. Kartáček si do pusy dejte rychle, abyste nezašpinili umyvadlo a čistěte jemnými krouživými pohyby po dobu 2 minut. Opatrně vyplivněte a důkladně si propláchněte pusu. Uhlí můžete také smíchat s vodou a proplachovat si s ním ústa po dobu 2 minut.
Tato praktika se dá také zkombinovat s oil pullingem.
5. Zředěný peroxid vodíku
Peroxid vodíku je důležité zředit na 1 % až 1.5 % koncentraci. Jakákoli vyšší koncentrace uškodí vašim zubům, dokonce i pouhá 3 %.
Naše těla produkují peroxid vodíku primárně v plicích, střevech a štítné žáze a jeho přítomnost náš imunitní systém upozorní na zranění, které pak začne léčit. Tímto se vysvětluje i způsob, jakým peroxid vodíku může pomoci lidem, kteří trpí nemocemi dásní.
Jak na to?
Peroxidem o nižší koncentraci si vyplachujte ústa, především okolo zubů, po dobu 3 až 5 minut.
6. Kurkuma
Stejně jako u aktivního uhlí si v tomto případě dávejte pozor na to, kde kurkuma přistane! Zašpiní všechno, včetně vašeho kartáčku, takže byste možná měli popřemýšlet i o speciálním kartáčku, který kurkumě věnujete. Ale slibujeme – neposkvrní vaše zuby!
Kurkuma disponuje rozsáhlými léčivými schopnostmi. Využívá se hlavně pro usnadnění trávení a proti zánětům. Dokonce napomáhá předcházet několika druhům rakoviny.
Jak na to?
Navlhčete váš kartáček a ponořte ho do cca jedné osminy čajové lžičky kurkumového prášku. Čistěte zuby, ale po dokončení nevyplachujte ihned. Nechte kurkumu působit 3 až 5 minut. Potom si můžete vyčistit zuby klasickým způsobem.
Můžete vyzkoušet také tuto kombinaci: 2 díly kurkumového prášku, 1 díl kokosového oleje a 1 díl jedlé sody. Smíchejte pro zformování pasty a uchovávejte na chladném místě (kokosový olej je tekutý zhruba při 74 – 76 stupních).
7. Jahody
Jahody jsou bohaté na vitamin C, jenž napomáhá bělení vašich zubů. Pro vybělení zubů několik jahod namačkejte a pak aplikujte na zuby. Nechte působit 3 až 5 minut a pak si důkladně propláchněte pusu vodou.
8. Citrón
Citrón má také velkou bělící sílu. Mnoho lidí ho používá na zesvětlení svých vlasů, ale může být použit i na zuby. Citrón vymáčkněte do malé misky a přidejte trošku mořské soli. Výsledkem důkladného rozmíchání bude jemná pasta. Aplikujte ji na své zuby a nechte působit 3 až 5 minut. Důkladně propláchněte. V tomto případě je proplachování velice důležité, protože když citrón necháte působit po delší dobu, naruší vaši sklovinu.
9. Slupka od banánu
Tento způsob je vcelku kontroverzní. Někteří experti na zdraví říkají, že funguje, jiní že ne. Pískovitý povrch, jenž je bohatý na hořčík a draslík, může uhladit vaše zuby a zbavit je skvrn na sklovině, ačkoliv výsledky jsou dosti variabilní. U této metody je potřeba třít své zuby vnitřkem zralé slupky od banány po dobu 2 až 5 minut a pak si vypláchnout pusu, ideálně 2 x denně.
Nevýhody bělících pásku a bělení
Existuje nespočet řešení, jak vybělit své zuby, které se k člověku dostanou přes zubaře, profesionály na bělení nebo v lékárně. Ty zahrnují např. bělící gely, pera, pudry a pásky. Není pochyb o tom, že tyto produkty fungují, ale ruku v ruce s nimi musíme počítat i s několika nevýhodami, se kterými se u přírodních metod nestřetneme.
Klasické přípravky bělení zubů obsahují látky se silným efektem na dásně a zuby – způsobují přehnanou citlivost zubů i po jednom použití. Studie naznačují, že mezi jednou třetinou a polovinou všech lidí, kteří používají bělící pásky, se projeví nějaká forma podráždění dásní. Pokud jste některé z těchto produktů již vyzkoušeli a s dásněmi jste kvůli tomu měli problém, vyzkoušejte možnosti uvedené výše pro přírodnější a více udržitelné řešení.
Důležitost životního stylu a diety
Při používání přírodních metod léčby je důležité uvědomit si, že změna se nestane přes noc. Pokud si přejete, aby byly vaše zuby přirozeně bílé, nejprve je potřeba pochopit, že to bude chvilku trvat. Dejte si alespoň měsíc na zkoušení způsobů uvedených výše, přičemž omezujte přísun kávy, čaje, červeného vína a cigaret. Poté snadno posoudíte, jakým směrem se v této problematice ubírat.
Dentální hygiena je důležitá. Pokud není prováděna důkladně, může přispět ke vzniku různých nemocí. Zuby si poškozujeme hlavně kyselými jídly a pitím. Jsou často výsledkem příliš kyselého jídla, jehož částečky se drží na sklovině, pokud se o zuby nestaráme pečlivě.