Mobily zvyšují gramotnost

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Mobil autor. Bohed zdroj: Pixabay.comPodle nové studie OSN mobilní telefony způsobují čtecí revoluci v rozvojových zemích.

Rok dlouhá studie organizace UNESCO zjistila, že děti a dospělí v rozvojových zemích čtou stále častěji knihy a příběhy na svých telefonech. Pokud si chtěli v minulosti cokoliv přečíst, museli si koupit knihu, kterých je v daných oblastech nedostatech a jsou často drahé. Nicméně rozvoj levných mobilních telefonů způsobil, že lidí po celém světgě mají přístup k textu.

„Mobilní technologie přináší vzdělání těm, kdo v minulosti měli malý nebo žádný přístup k těmto zdrojům. V zemích, kde knihy nemohou být prodávány či kde je nestabilní politická situace, učení z mobilních telefonů je cestou, jak překonat všechny překážky,“ řekl Jordan Kay z World Literacy Foundation.

Studie je největší, která kdy byla o mobilním čtení v rozvojovém světě provedena a to ve spolupráci s neziskovou organizací Worldreader, která se snaží o vymýcení negramotnosti v zemích s nízkými příjmy. Data byla získána ze zařízení, která využívají aplikace Worldreader Mobile, která lidem umožňuje přístup ke čtení na mobilních telefonech.

Bylo zkoumáno téměř 5 000 uživatelů mobilních telefonů v 7 zemích (Etiopie, Ghana, Indie, Keňa, Nigérie, Pákistán a Zimbabwe). Průměrná míra negramotnosti je mezi těmito národy u dětí 20 % a u dospělých 34 %. Průměrná negramotnost dospělých ve Velké Británii je pro srovnání menší než 1 % a stejně tak je to i u nás.

Výsledky ukázaly, že 62 % uživatelů čte více, když má přístup k materiálům na telefonech. Jeden ze tří řekli, že čtou pro své děti na mobilních telefonech a 90 % uvedlo, že plánují v dalším roce trávit čtením na telefonu více času.

Údaje OSN ukazují, že více než šest miliard lidí má nyní přístup k pracovnímu mobilnímu telefonu.
Další vývoj je přitom pozitivní. „Další technologický vývoj přináší snižování cen za data a smartphony, bude tedy tedy stále větší přístup k těmto technologiím v rozvojovém světě,“ řekl Klay.

 

zdroj
Fotografie: http://pixabay.com/en/smartphone-touchscreen-communication-312816/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup