Tým výzkumníků pod vedením Dr. Lazarové, neuroložky z Harvard Medical School, zjistil, že meditace již za pouhých 8 týdnů může podnítit šedou hmotu v hipokampu a podporovat „růst“ mozku. Přesněji řečeno, meditační praxe může způsobit měřitelné změny v mozkových oblastech spojených s pamětí, smyslem pro sebe sama, empatií a stresem.
Studie se zúčastnilo 16 dobrovolníků, přičemž u nich byly provedeny snímky mozku magnetickou rezonancí 2 týdny před výzkumem a po ukončení. Po pouhých 8 týdnech cvičení meditace všímavosti odborníci pozorovali silnější šedou hmotu v několika důležitých oblastech mozku, včetně levého hipokampu, který má na starosti paměť, učení a emoční prožívání.
Mezi další části mozku, které byli pozitivně ovlivněné 8mi týdenní meditací, byla cingulární kůra (důležitá pro paměť a city) či mozeček (koordinace pohybu).
I když je meditační praxe spojena s pocitem klidu a fyzickou relaxací, praktikující dlouho tvrdili, že má meditace kognitivní a psychické výhody, které přetrvávají po celý den. Tato studie ukazuje, že změny ve struktuře mozku mohou být základem některých těchto pozorovaných vlivů.
Je fascinující pozorovat, jak meditace může ovlivnit změny mozku a mohou zvýšit naši pohodu a kvalitu života. Další studie též potvrzují, že meditace může ovlivnit pozitivně různé příznaky a nyní se zkoumají základní mechanismy v mozku.
zdroj
foto: http://pixabay.com/en/balance-meditation-meditate-silent-110850/