Matematika u obojživelníků: žáby prokázaly základní numerické dovednosti

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Žába kuňka východní autor: Dawson zdroj: Wikimedia commonsSkupina italských zvířecích psychologů z univerzity v Padově, Trentu a městské muzeum Revereto experimentálně prokákázaly, že žáby mohou rozlišovat mezi malými čísly – jeden, dva a tři – ale ne výše. Analýza byla navíc vedena tak, aby eliminovala možnost, že by se žáby zajímaly o hrubé množství červů a jejich hemžení a nikoliv jejich počet.

Jedná se o první průzkum schopnosti obojživelníků odhadnout množství. Předchozí pokusy na ostatních skupinách zvířat ukázaly, že jsou schopné rozlišit množství ptáci a savci.

Pokus se zaměřil na druh žáby kuňka východní, mírně jedovatá a barevná žába užívaná jako domácí mazlíček. Patří k primitivní taxonomické skupině (Archaeobactria), a tak nabízí možnost studovat velmi staré kognitivní funkce a jednoduché numerické schopnosti nižších obratlovců. Do studie bylo zapojeno sedm dospělých žab vyrostlých v zajetí, které byly běžně krmeny živými červy každý druhý den. Před počátkem experimentu byly žáby zbaveny jídla po dva dny, aby se zvýšila jejich motivace.

Po dvou dnech hladovění dostaly žáby ve volném výběru oblíbené kořisti. Žába byla umístěna mezi dvě skupiny červů, kde jedna skupina byla ve větším počtu. Žába opakovaně preferovala větší skupinu červů.

Když si žáby měly vybrat mezi skupinami s jedním a dvěma červy, vyskočila rychle většina k větší skupině. Stejně tak to bylo i když si měly vybrat mezi dvěma a třemi červy. Nicméně když se měly rozhodnout mezi třemi a čtyřmi červy či čtyřmi a pěti, jejich rozhodnutí bylo 50:50 a takové vyšší počty tedy rozlišit neumí.

Žáby byly schopny rozlišovat mezi velkým množstvím, jako je 4 vs. 8 červů. V těchto případech však byla pravděpodobná preference na základě větší vizuální plochy červů a ne na základě počtů.

Příroda ukrývá ještě mnohá fascinující tajemství a o svých spolupozemšťanech toho víme stále málo.

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bombina_orientalis.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup