Léčivý chmel

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Chmel autor: Romi zdroj: Pixabay.comVždy, když nastane konec prázdnin, vydávám se do přírody hledat ještě zelené šištičky chmelu. Takový věnec z chmele otáčivého je velice pěknou dekorací a dlouho vydrží. Většina z nás má chmel spojený především se zlatavým nápojem a možná málokdo ví, že chmel je rostlinou se širokým využitím.

Lze jej využít jako prostředku k výrobě čajů pro období klimakteria, čaje na spaní, léty vyzkoušené jsou i bylinné koupele pro dosažení uvolnění, kdy jsou léčivé látky přijímány pokožkou. Z chmele se dá vyrobit i chutný žaludeční likér a také chmelové mléko na spaní.

Podle bylinkářky Ursel Buhringové je také skvělý chmelový chřest, který je velmi lahodný povařený a dá se i zamrazit. Chmel má celkově uvolňující a uklidňující účinky, pomáhá při křečích a také při navození spánku. Těkavé éterické oleje uklidňují nejrůznější typy nervozity, podrážděnost spojenou s vyčerpáním či nervově podmíněné poruchy usínání. Při zvýšené funkci štítné žlázy je chmel schopen pozitivně působit na zvýšenou labilitu nervového systému.

Hořčiny, které chmel obsahuje, usnadňují trávení tak, že zvyšují účinek žaludečních šťáv a žluči. Kromě toho jsou v šištičkách chmele přítomny i rostlinné estrogeny. Právě vysoká koncentrace  estrogenů z chmele činí také osvědčený prostředek při sexuálních neurózách , proti předčasné ejakulaci a též coby afrodiziakum. Ovšem zde platí snad víc než kde jinde – všeho s mírou 🙂

Podle známého bylinkáře Pavla Váni ženy pracující při sklizni chmele mají předčasnou menstruaci, což vede k domněnce, že chmel může obsahovat účinné hormonální látky. A světe div se – obsah ženských pohlavních hormonů v chmelu byl skutečně prokázán!

Starým Řekům a Římanům byl chmel neznámý. První zprávy jsou z 9.století, kdy se začal pěstovat ve Francii. V 11. století se již pěstoval v Čechách, odtud se chmelařství rozšířilo do Bavorska, Pruska a Anglie. Největšího rozkvětu dosáhly chmelnice za Karla IV.

Ze zkušenosti předků se můžeme dozvědět, že Flanderský hrabě a burgundský vévoda Jan Neohrožený založil dokonce roku 1406 chmelový řád, jehož rytíři se stali všichni páni, kteří přispěli k rozvoji blaha této rostliny. Už tehdy podle dochovaných materiálů chmel měnil bojechtivé divouse na klidné a rozvážné chlapíky 🙂 Jan Neohrožený se tak stal historickou předlohou svatého ochránce piva – Gambrinuse.

Chmel, je pro převážnou většinu Čechů symbolem piva Pivo ovšem bylo v rituálních pohárech vždycky, přestože bývalo poněkud jiné, než jsme dnes zvyklí. Mělo pomáhat při spojení s živočišnou říší, zejména s totemem vlka, který podle Keltů vládne zimnímu období. Je také rituálním nápojem Samhaimu.

Recept na rituální pivo podle Petry Neomillnerové

1l chmelových šišek, 1/2kg sladu, ½ kg cukru, 9l vody, kvasinky.

Aktivujte kvasinky. Šišky dejte do velkého hrnce, přidejte tolik vody, aby byly ponořené a 15 minut vařte. Tekutinu sceďte do várnice, přidejte cukr a slad a míchejte, dokud se přísady nerozpustí. Ihned přilijte zbytek vody. Po ochlazení přidejte kvasinky a zakryté nechte stát 5 dní. Nalijte do lahví se šroubovacím uzávěrem a nechte stát ještě nejméně týden.

Recept na chmelový likér podle Ursel Buhringové

Litrovou zavařovací sklenici naplňte čerstvými zelenými chmelovými šištičkami a zalijte ji až po okraj suchým sherry.Nechte louhovat 2-3 týdny a poté slijte. Do nápoje přidejte 200g kandysového cukru ( cukrkandlu ) a nechte dozrát. Čím bude likér starší, tím bude ušlechtilejší. Hořce aromatický likér  se doporučuje užívat jako medicínu před spaním pro uklidnění nervů.

Recept na čaj (odvar) proti nespavosti a k uklidnění podle Hoffmannové

Chmelové šištice, kořen kozlíku lékařského, meduňková nať- po 1 dílu.

Dvě lžičky směsi na 1/4l vody. Necháme přejít varem a 15 minut stát. Pijeme teplý šálek před spaním.

Napsala Helena Pelikánová

foto: https://pixabay.com/cs/chmelov%C3%A9-r%C3%A9vy-chmel-chmelnice-409870/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup