Kongo: skupina šipmanzů objevila oheň

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Šimpanz autor: Hans Hillewaert zdroj: Wikimedia commonsSkupina bonobo šimpanzů žijících v národním parku Salonga zvládla základní úkony vytváření a používání ohně. Jsme svědky evolučního skoku u nejbližších zvířecích příbuzných člověku?

Skupina téměř tří set jedinců vzácné a intelignentní rasy lidoopů byla pod přísným dohledem odborníků po dobu posledních 3 let. A zdá se, že v poslední době vyvinula primitivní techniky na vytvoření ohně pomocí kamenů a větviček.

Opice bonobo, dříve nazývané jako trpasličí šimpanzi, jsou všežraví lidoopi nacházející se na území 500 000 km2 Konžské pánve v Demokratické republice Kongo. Opice jsou většinou populární svojí vysokou úrovní sexuálního chování a používáním téměř tuctu různých primitivních nástrojů. Jejich úroveň inteligence je považována mezi opicemi za jedinečnou a blíží se inteligenci lidí. Dvě opice v Iowe se dokonce učí, jak komunikovat pomocí klávesnice označné geometrickými symboly a umí reagovat na mluvené věty. Slovní zásoba jedné opičky se skládá z více než 500 anglických slov a má pochopení pro cca 3000 mluvených slov.

Je to však poprvé, kdy skupina těchto primátů rozvíjí vlastní technické postupy. Několik jedinců původně vyvinulo jednoduchou techniku poměrně nízké účinnosti, ale skupina se postupně v řádu několika měsíců zlepšovala díky pokusům a pozorováním. Opice jsou nyní schopné vytvářet a udržovat oheň za účelem odrazení predátorů a úpravy potravy. Někteří jedinci si se stále větší oblibou dopřávají vařenou stravu, zejména létající veverky. Tento vývoj umožnil skupině rozvinout větší populaci, než se kdy dříve povedlo a to právě díky větší bezpečnosti a větší diversifikaci zdrojů potravy.

Tento naprosto úžasný vývoj přinesl velké nadšení mezi odborníky na primáty. Mohlo by se jednat o jedinečnou příležitost studie evoluce druhu v klíčovém okamžiku své historie. Mohly bychom získat spoustu nových informací týkajících se předčasného vývoje lidstva.

Konžské venkovské obyvatelstvo má na celou situaci tak trochu odlišný pohled. Vnímají opice jako zdroj rizika požáru. Bonobo opice byly obviněny ze založení požáru na více než 1500 km2 lesa z počátku roku, při kterém přišly o život tři osby.

 

zdroj
foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Pan_paniscus_(female).jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup