Konec pokusů na zvířatech?

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Laboratorní myš autor: Janet Stephens zdroj: Wikimedia commonsV Praze se v těchto dnech koná Světový kongres o alternativách k pokusům na zvířatech. Přes tisíc odborníků z celého světa se snaží dosáhnout omezení pokusů na zvířatech.

Mezi body programu patří novinky v alterantivních metodách, etice zvířat, welfare – podmínkách života a zdraví zvířat. Celý kongres se nese v duchu tzv. 3R – Reduction, Refinement a Replacement, tedy Omezení, Zlepšení a Náhrada. Cílem je tedy omezit míru pokusů na zvířatech, zajištění lepších podmínek a snížení stresu zvířat a nahrazení jinými postupy.

Mezi moderní strategie náhrady pokusů na zvířatech je nahradit tkáněmi z buněk lidského původu. Zvířata se využívají při testování léků, škodlivých látek či ve školní výuce. Mezi nejužívanější zvířata v laboratořích patří myši, morčata či kralíci. Po celém světě se využívá ročně cca 115 000 000 zvířat, v České republice se využije přes 200 000 zvířat.

V nedávné době začala i u nás platit směrnice Evropské Unie, na základě které je zákaz veškerých pokusů na zvířatech u kosmetických produktů. Zlepšení situace zvířat při experimentech se tak zlepšila, stále jsou ovšem velké rezervy. Různé oblasti světa mají odlišnou kulturu a mentalitu. Zejména v Asii takový pohled nesdílí, protože u nich panuje úplné nepochopení důvodů, proč by se měla zvířata chránit.

Proto je konání takového Kongresu velice důležité a může pomoci posunout ochranu zvířat zase o krok dále.

 

foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Wistar_rat.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup