Byl spuštěn pilotní projekt na vysátí CO2 (oxid uhličitý) z atmosféry s možností proměnit CO2 na palivo nebo jej uložit pod zemí na pozdější použití. Projekt nese název „Carbon Engineering“ (Uhlíkové inženýrství).
Projekt byl spuštěn v měsíci červnu a testovací zařízení odstranilo za tu dobu ze vzduchu 10 tun CO2. Záměrem je v roce 2017 spustit komerční továrnu, která bude získávat ze zvduchu 1 milion tun CO2 za den. Jedná se o ekvivalent, který vyprodukuje za 1 rok 100 aut na silnicích. V roce 2018 plánují začít prodávat z CO2 vytvořené umělé palivo.
„Nyní je možné vzít CO2 z atmosféry a použít jej jako výchozí surovinu, ze které lze spolu s vodíkem vytvořit palivo s čistými nulovými emisemi,“ řekl výkonný ředitel společnosti Adrian Corless.
Projekt je podpořen soukromými investory, mezi které se řadí bilionář Bill Gates či finančník ropných písků Murray Edwards. Přestože projekt není jedinou společností, která se zaměřuje na problémy s CO2, díky velké podpoře je tento projekt první, který ukáže možnosti, jak skloubit pomoc přírodě s komerčním potenciálem.
Tovární komíny jsou upraveny speciální technologií, která zabraňuje úniku emisí CO2 do atmosféry. Nicméně Carbon Engineering se zaměřuje na odstraňování emisí ze zdrojů, které nelze zachytit – např. budov, dopravy či zemědělství.
V tuto chvíli se jedná stále o pilotní projekt, ale s velkou důležitostí. Je to totiž poprvé, co se představila funkční technologie zachycení CO2, která má velký potenciál relevantně ovlivnit klimatické procesy.
Technologie získává CO2 ze vzduchu s pomocí velkého komplexu větráků v kombinaci s tekutým vodíkem získaným z vody. Tato směs může být proměněna v pevné pelety uhličitanu vápenatého, který lze zahřátím na teplotu 800° – 900°C proměnit v čistý uhlík k dalšímu užití jako palivo. Pelety lze též uskladnit na později.
Větší továrna by byla schopná produkovat s touto technologií až 400 litrů benzínu či nafty denně. Hlavní výhoda proměny CO2 v palivo spočívá v tom, že není zapotřebí změna infrastruktur. Lodě, letadla či velké vozy mohou toto palivo rovnou využívat, stejně tak i stávající čerpací stanice. Tato nová technologie zkrátka nemá limity a je jen otázka času, než ukáže svůj potenciál ve velkém měřítku.
zdroj
foto: https://pixabay.com/en/power-poles-upper-lines-power-lines-503935/