Kalifornie zakázala používání pesticidů v blízkosti škol

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Kalifornští zemědělci mají nyní zakázáno používat určité druhy pesticidů v blízkosti škol a jeslí. Podle regulátorů patří toto nové pravidlo mezi ty nejpřísnější ve Spojených státech.

Podle nové normy nesmí kalifornští zemědělci v průběhu školního týdne od 6 do 18 hodin používat postřiky v okruhu 0,4 km od veřejných škol a jeslí, jak ve své zprávě uvedlo Státní oddělení pro regulaci pesticidů.

Tato nová regulace vejde v platnost 1. ledna a vztahuje se na práškovací letadla létající nad poli, postřiky sadů a fumiganty společně s většinou jiných práškových pesticidů, které by mohly být větrem zaváty na školní půdu.

Tyto normy pomohou lépe chránit děti, učitele a školní pracovníky před nechtěným vystavením pesticidům,” uvedl ve své zprávě Brian Leahy, vedoucí oddělení pro regulaci pesticidů.

V některých kalifornských okresech už platí, že mezi školami a oblastmi, kde je prováděn postřik, musí být určité hraniční pásmo.

Toto nové nařízení je však první, které platí pro celý stát. Má za cíl ochránit přibližně 4 100 škol a jeslí a podle toho, co uvedli úředníci, se bude týkat zhruba 2 500 kalifornských farem pěstujících vše od mandlí a jahod až po vinnou révu. Ti, kdo nařízení poruší, budou čelit pokutě, která může vyšplhat až na 5 000 dolarů.

Zemědělci budou také povinni každoročně hlásit školám a místním zemědělským úřadům, jaké pesticidy mají v plánu v blízkosti škol používat, aby mohli zástupci škol tuto informaci následně sdílet s rodiči.

Farmáři kritizující novou normu tvrdí, že je nespravedlivá, protože školy často stojí na levnějších pozemcích mimo centra měst, kde zemědělci půdu zorali mnohem dříve, než se po ní začali procházet studenti.

Samozřejmě je potřeba dělat vše, co je v našich silách, abychom své děti chránili,” řekl Bruce Blodgett, výkonný ředitel San Joaquin Farm Bureau Federation. Zde by však bylo vhodné udělat krok zpět. Nejsou to farmy, které vstupují na půdu škol, ale školy, které se staví v zemědělských oblastech. Spíše bychom potřebovali lépe regulovat to, kde školy stavíme. Zemědělci si moc dobře uvědomují, že se v jejich blízkosti nacházejí školy, a pokud by to mohlo dětem ublížit, tak by pesticidy nepoužívali.”

Úředníci však tvrdí, že od roku 2005 více než 50 lidí onemocnělo následkem toho, že se pesticidy dostaly na školní půdu, a proto volají po striktnějších regulacích.

Poslední incident se stal v říjnu 2015, kdy zhruba dvacítka studentů a zaměstnanců Coachella Valley High School v Riverside County oznámila zdravotní potíže poté, co pěstitel poblíž školy použil pesticidy s tím, že nepočítal s následnou změnou směru větru, uvedla Charlotte Fadipe, mluvčí oddělení pro regulaci pesticidů.

Podle normy budou zemědělci smět používat pesticidy pouze v noci a o víkendech, kdy se v prostorách škol většinou žádní studenti nenachází.

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup