Je možné žít do 140? Podle izraelské studie to vypadá, že ano

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!
Stáří

geralt / Pixabay

Zatímco průměrná délka života se za poslední století drasticky zvýšila, nejvyšší dožitý věk už nějakou dobu víceméně stagnuje na 115 letech. Nový výzkum však naznačuje, že by se to mohlo změnit.

Světový rekord nejdelšího dožitého věku drží 120 let stará žena z Francie, která ovšem zemřela již před 20 lety. Izraelští vědci však věří, že inovace v oblasti oddalování projevů stárnutí by mohly maximální délku života posunout až na 140 let.

Zatímco v minulosti zemřelo 70 % lidí následkem infekce, dnes jsou příčinou zejména nemoci spojené se stářím,” uvedl profesor Haim Cohen z Cohenovy laboratoře molekulárních mechanismů stárnutí na Bar-Ilanově univerzitě.

Pokud se nám podaří ovlivnit samotný proces stárnutí, můžeme také zvýšit maximální možný dožitý věk.” prohlásil.

Cohen společně s týmem devíti dalších výzkumníků tento měsíc v časopise The Journals of Gerontology publikoval studii, ze které vyplývá, že zatímco průměrná délka života se za poslední století díky medicínským inovacím razantně zvýšila, maximální dožitý věk nejstarších 10 % společnosti zůstává okolo 115 let.

Vědci provedli stovky experimentů, které se přímo zaměřovaly na proces stárnutí u kvasnic, červů, mušek a hlodavců, a zjistili, že jejich maximální dožitý věk se stabilně zvyšoval.

Také analyzovali příčiny smrti lidí od roku 1900 a našli přechod mezi obdobím, kdy hlavní příčinou smrti byla infekce, a obdobím, kdy se nejčastějším důvodem staly nemoci spojené se stářím.

Tvrdí, že pokud by se procedury zpomalující proces stárnutí rozšířily i na lidi, bylo by možné zvýšit maximální dožitý věk až o 30 %.

Cohenovy nálezy jsou však v rozporu s loňskou studií publikovanou vědeckým týmem z New Yorkské Albert Einstein College of Medicine, která tvrdí, že maximální možná délka života dosáhla své přirozené hranice 115 let.

Ředitel německého Institutu Maxe Plancka pro demografický výzkum, James W Vaupel, Cohenovy objevy podporuje a tvrdí, že s limitem 115 let nesouhlasí.

Článek je založen na podrobném a obezřetném výzkumu” sdělil zpravodajské agentuře DPA.

Cohen doufá, že jeho výzkum bude vést k prodloužení zdravého života. „Cílem je, aby lidé zůstali déle zdraví, ne aby pouze žili déle,” uvedl.

 

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup