Pitný režim je velké téma. Během dne, ztrácí tělo mnoho tekutin přes moč a pot – přestože máte pocit, že se příliš nepotíte. Proto je třeba pohlídat si, aby tělo mělo dostatek tekutin ke svému fungování.
Káva a sladké limonády jsou typické vysokým obsahem kofeinu, který působí jako diuretikum a dehydratuje organismus. Navíc limonády, ovocné šťávy či jiné slazené nápoje jsou primárním zdrojem fruktózy, která zhoršuje zdraví. To samé platí i u měle slazených nápojů.
Je tedy důležité pít čistou vodu. Ale kolik vody potřebujeme každý den? Přestože se mnohdy hovoří i nutnosti pít kolem 2 litrů vody denně, pro někoho může být toto množství příliš velké, pro jiné příliš malé.
Potřeba tekutin se může značně lišit ze dne na den v závislosti na mnoha faktorech, jako je celková aktivita během dne a povětrnostní podmínky.
Naštěstí, tělo je vybaveno mechanismem, který nám řekne, že nemáme dostatek vody. Říká se tomu žízeň, nicméně tento pocit není zcela spolehlivý. Je tu edy také jednoduchý způsob, jak změřit, zda-li potřebujeme pít více vody, přestože nemusíme žízeň pociťovat.
Jak poznat, že má tělo málo vody
Poté co tělo ztratí 1 – 2 % z celkového obsahu vody, začne se projevovat pocit žízně. Přestože se podle pocitu žízně můžeme orientovat, obvykle se žízeň objevuje až ve chvíli, kdy už je tělo dehydratované. Studie ukazují, že 2/3 z nás jsme dehydratovaní a potřebujeme více vody.
Naučte se tedy rozpoznat jemnější signály, které tělo o nedostatku vody vysílá:
– únava
– změny nálad
– hlad (přestože jste jedli)
– suchá kůže, výrazné vrásky
– řídké močení, tmavá hutná moč
– zácpa
Příznaky chronické dehydratace
Pokud je vaše tělo dehydratováno delší dobu, můžete u něj pozorovat některé z následujícíh projevů:
– zažívací poruchy (pálení žáhy, zácpa)
– zmatek, úzkost
– infekce močových cest
– předčasné stárnutí
– vysoký cholesterol
Mnohé tyto nepříjemné zdravotní projevy lze vyřešit jednoduše zvýšením příjmu tekutin. Někdy stačí opravdu málo k tomu, abyste se cítili co nejlépe!