“Hygge” – 4 prosté metody, jak si osvojit tento dánský způsob myšlení s více jak stoletou tradicí

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Štěstí autor: PublicDomainPictures zdroj: Pixabay.comPojem “hygge” označuje posilňující stav mysli, který se v Dánsku praktikuje již po dlouhá staletí. Anglicky se tento výraz překládá jako “coziness”, česky tedy “pohoda”, a spočívá ve vkládání pocitu sounáležitosti a zápalu do všeho, co děláte.

Ačkoliv je tradice této praktiky poměrně dlouhá, mimořádné pozornosti se jí dostává právě v dnešní době. Je tomu možná proto, že podle UN World Happiness Report získalo Dánsko titul druhého nejšťastnějšího státu na Zemi. Lidi zaujal životní styl, který Dáni milují.

Prožívat “hygge” znamená projevovat pocity spokojenosti. Není divu, že tento koncept zaujal spousty lidí po celém světě. Představuje totiž cestu k většímu štěstí, přátelskosti a blahobytu promítající se do každodenního života.

„Zdá se, že zbytek světa se stále více otevírá tomu, co Dánové tvrdí po generace – že trávit uvolněné, příjemné chvíle s přáteli a rodinou, často i s kávou, koláčem nebo pivem, může být dobré pro duši,“ vysvětluje Helen Russel, autorka knihy The Year of Living Danishly: Uncovering the Secrets of the World’s Happiest Country. „Hygge pro mě znamená být laskavý sám k sobě – dopřávat si příjemného času, nijak se netrestat a nic si neodpírat.“

„V Dánsku není tolik vynuceného odpírání, místo toho jste milý k sobě a tím pádem i k ostatním,“ dodává.

Jestli Vám hygge připadá jako něco, co potřebujete, uvádíme čtyři metody, jak tento způsob smýšlení zařadit do vašeho života.

1. Uzpůsobte váš domov hygge.

Pohodu a důvěru můžete pocítit v místech, které působí zabydleně. Vezměte své oblíbené tretky a rozmístěte je po celém domě tak, aby posilovaly jeho bezstarostnou a přátelskou atmosféru. Věci jako pletené deky a svíčky jsou pro tvorbu pohodlí a tepla ideální. Pokud doma doma máte prostorné a otevřené místo, zvažte reorganizaci některých kusů nábytku tak, aby se proměnilo v prostor vybízející k důvěrnému setkání.

2. Vytvořte prostor pro samotu.

Oblíbenost meditace jakožto nástroje k dosažení celkového blahobytu narůstá, proč si tedy doma nezařídit místo věnované praktikování plného vědomí? Ať už sedíte s v tureckém sedu při recitování mantry nebo jste stočeni do klubíčka se šálkem čaje, papírem a tužkou, pokud z prostoru, který slouží k vypnutí, odstraníte rozptýlení jako např. sociální sítě, naplníte jeho účel mnohem snadněji.

Dejte si večerní vanu při svíčkách. Mazlete se s vaší kočkou za poslechu jemné hudby. Hygge však lze praktikovat i mimo váš dům. Běžte na vycházku do lesa a naslouchejte tekoucímu potoku a praskání větviček pod vašimi kroky. Nedělejte více věcí naráz. Vyberte si aktivitu a věnujte jí maximální míru vaší pozornosti.

3. Jezte pro vaši duši.

Dopřejte si teplé jídlo, ke kterému máte blízký vztah nebo si uvařte čaj – to vše vám může pomoci dosáhnout vnitřní pohody. Konzumace teplých potravin a nápojů vám také zpomalí organismus, díky čemuž vám plné vědomí půjde praktikovat lépe. Hygge není o pospíchání. Je o přítomném okamžiku a jeho srdečném prožití.

4. Užijte si chvilku s rodinou a přáteli.

Oslavování života s rodinou a přáteli se často nechává na dovolenou a velké události, ale dle přístupu hygge byste měli své nejbližší a nejdražší vídat na pravidelné bázi. Užívejte si setkání s těmi, se kterými si rozumíte nejvíce, u plápolajícího ohně, v pohodlí vašeho obývacího pokoje, při večeři nebo na horské túře. Hlavní myšlenkou je podpora soudržnosti, která lidi přiměje odložit mobily a užívat si vzájemné přítomnosti.

5. Užívejte si pobyt venku.

Pohoda není jen lenošení na sedačce při ohni. Hygge lze praktikovat také venku. Navlečte se během chladného dne a běžte na procházku s přáteli. V létě si užijte nočního plavání. Uspořádejte grilování s přáteli na zahradě. Všechno, co potřebujete dělat, je dbát na to, že posilňujete vyživování mysli, těla a duše.

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup