Global Sharing Day poprvé v ČR

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Tým autor: Geralt zdroj: Pixabay.com1. června je nejen Mezinárodní den dětí, ale také celosvětový svátek sdílení. A u toho musíme být!

V loňském roce, kdy se konal první ročník a tématem bylo jídlo, se jej zúčastnilo přes 4 milióny lidí ze 192 měst z celého světa. Ve Velké Británii se dokonce zapojilo i několik firem. A po celém světě se tak konaly “sousedské hostiny”.

A co je důvodem jeho vzniku? V mnoha zemích si lidé uvědomují, že nekonečný růst není možný a spotřeba nás všech převyšuje možnosti naší planety. Že vlastnit není nutné, lepší je mít věci dostupné třeba formou sdílení. Proč bychom například měli doma vrtačku, když ji použijeme párkrát do roka. Není lepší si ji půjčit od souseda? A co třeba střešní box, přívěs nebo malý traktor na sekání trávy? Někdo si možná vzpomene na společné prádelny našich babiček či prababiček, ve kterých se pralo “velké prádlo”. Ale ekologie není jediným důvodem. Sdílení prohlubuje i sousedské vztahy. Přestáváme být odosobněnými jedinci, ale jsme součástí určité komunity nebo skupiny lidí, kteří mají něco společného – například bydliště. Známe své sousedy, vztah je jiný, než když se “jen pozdravíme” na chodbě, víme o sobě víc a určitě spíš požádáme o pomoc, když ji potřebujeme a naopak. A co taková společná večeře ve vnitrobloku místo klasické schůze sousedů?

I tohle jsou důvody, proč vznikla platforma Hearth.net – štědrá síť lidí sdílejících dary a zkušenosti. A právě my v Hearth.net jsme se rozhodli zorganizovat celosvětový den sdílení v České republice. Již nyní se k nám připojily různé organizace z celé republiky – akce se bude konat ve Zlíně, v co-workingovém centru Viva Ostrava, v Hubu v Praze, v mateřských centrech, v komunitě v Brně a my sami si uděláme piknik v Praze na Letné. A témata, kterých se bude sdílení týkat? Spektrum je neuvěřitelně široké a inspiraci jsme brali i ze zahraničí – workshopy zdarma, společné hostiny, akce, kde si lidé například navzájem opraví kola, bazárky pro dobrou věc nebo jen jako výměna oblečení, akce pro děti zorganizované skupinou dobrovolníků (přece jen nechceme na Den dětí zapomenout:-)) nebo diskuze nad tím, jak rozhýbat sousedskou komunitu. A tak všichni 1.června oslavíme sdílení a budeme moc rádi, když se zapojíte i Vy. Chcete vědět víc? Chcete pomoci s organizací nebo se k nám přidat? Pište na info@adato.cz. Díky!

 

Další informace: http://blog.hearth.net/?p=470
Zdroj fotografie: http://pixabay.com/en/personal-group-silhouettes-man-96105/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup