Každé zboží, které nakupujeme, odkněkud pochází a aby se dostalo až k nám, muselo se zapojit mnoho lidí. Pokud je něco šířeji užíváno jako součást globálního trhu, je třeba zajímat se o celou cestu, kterou k nám daný produkt přišel. To může být klíčové zejména ve chvíly, když k nám produkt přišel z rozvojových zemí.
V našem světě si neuvědomujeme, že lidé mohou kvůli každodennímu pohodlí, jako je šálek kávy či mobilní telefony, umírat. Většina netuší, že například mobilní telefony obsahují minerální kobalt, který se těží především v Kongu. Ten je získávána za kontroverzních okolností s použitím dětských vojáků a běžného porušování základních lidských práv.
Obchod založený na „fair trade“ je založen na sociální a ekonomické spravedlnosti. Jedná se o model, který vede k posílení postavení lidí na okraji prodejního řetězce – samotní řemeslníci, zemědělci a další z rozvojových zemí. Cílem je zlepšit jejich kvalitu života.
Jaké zboží v kategorii fair trade najdeme obvykle? Banány, čaj, káva, kokosový olej, bambucké máslo, palmový olej, cukr, květiny, quinoa, a dokonce i mýdla a pleťové vody. Koupí produktů s označením fair trade hlasujeme pro lepší a spravedlivější svět. Peníze za zboží fair trade zajišťují:
1. Podporu komunit a místní ekonomiky, která produkuje zboží. Nabízí zisk z exportu, takže peníze mohou být investovány zpět do školství, zdravotní péče a kvality života. Peníze zůstávají tamní komunitě.
2. Spravedlivou odměnu pro zemědělce a bezpečné a zdravé pracovní prostředí.
3. Udržitelné zemědělství, které zajišťuje úrodnost půdy a zachování přirozených ekosystémů. Fair trade rovněž potvrzuje omezení používání škodlivých a nebezpečných agrochemikálií, takže snižují uhlíkovou stopu.
4. Vysoce kvalitní a často ručně vyráběné produkty, které zlepšují život výrobce i spotřebitele.
zdroj
Fotografie: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:FairtradeQuinoa_ArM.jpg