Dobrá zpráva pro slony

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Slůně autor: nuzree zdroj: Pixabay.comČínský trh se slonovinou má na populaci slonů devastující vliv. Přibližně 35 000 slonů je každoročně zabito v důsledku ilegálního obchodu se slonovinou, jehož největším odbytištěm je právě Čína. Snížení poptávky po slonovině je nezbytné pro přežití ohrožených asijských i afrických slonů.

Zdá se však, že se blýská na lepší časy. Čína připravuje zákaz na domácí obchod se slonovinou a to, jak odhalila nová zpráva, způsobilo pokles její ceny. To je skvělá zpráva především pro tisícovky pytlačených afrických slonů, jejichž kly se následně pašují do Číny.

Podle výzkumníků Save the Elephants se začátkem roku 2014 velkoobchodní cena slonoviny rovnala 2 100 dolarům za kilogram. Minulý měsíc ovšem zaznamenala pokles na 730 dolarů.

„Ekonomické zpomalení má za následek to, že si čím dál méně lidí může dovolit luxusní zboží; tvrdé potlačení korupce zabraňuje obchodníkům kupovat drahé věci ze slonoviny jako “pozornosti” pro státní úředníky, a tak se čínská vláda zavázala k ukončení legálního obchodu se slonovinou.“ prohlásili Save the Elephants.

V prosinci 2016 Čína oznámila svůj plán, podle nějž by do konce března měla postavit prodej slonoviny mimo zákon a následně vymýtit celý trh do konce roku. Toto prohlášení přišlo po letech nátlaku ze strany ekologických aktivistů.

„Nyní, když jsou tři z největších světových trhů se slonovinou – čínský, hongkongský a americký – postupně vyřazovány, doufáme, že je ostatní státy budou následovat.” prohlásil Lo Sze Ping, ředitel Světového fondu na ochranu přírody. „Čína a Spojené státy ukázali, jak rychle mohou být trhy uzavřeny a čím dříve, tím lépe pro africké slony.”

Zdá se však, že trh se slonovinou byl v Číně na ústupu již před oznámením vlády v roce 2016. Výzkumníci oznámili, že zásoby legálních prodejců v Pekingu a Šanghaji se snižovaly a snažili se o rozšíření materiálů použitých v jejich produktech. I přesto však někteří ilegální obchodníci řekli, že je nový zákon nijak neznepokojuje, zatímco jiní prozradili, že jsou ohledně svých materiálů mnohem více vynalézaví – schovávají je ve svých obchodech nebo je prodávají online.

Čínská vláda až doteď obchod se slonovinou podporovala tak, že továrnám udělovala licenci na její řežbu, kterou zároveň označovala jako součást svého přírodního dědictví. Uzavření prosperujícího pekingského trhu je rozhodně důvodem k oslavám, ale stále je tu problém s černým trhem, který je také třeba brát v potaz.

Nehledě na pokles cen a uzavření trhu v Pekingu je tu stále Hong Kong, ve kterém trh se slonovinou značně prosperuje. Ten je ovšem regulován odděleně od zbytku Číny. Existují zde obavy, že v reakci na rozhodnutí čínské vlády se tento trh rozroste. Avšak Hong Kong oznámil, že taktéž uvažuje o jeho ukončení a představil pětiletý plán na jeho postupné vyřazení.

„Bude se poptávka po zakázaných produktech zvyšovat nebo snižovat?“ uvádí nedávná zpráva Save the Elephants, „Budou ceny růst nebo klesat? Budou řezbáři ilegálně pokračovat v produkci svých produktů ve větších nebo menších počtech?“

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup