Divoká zvířata zpět v českých lesích

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Vlk autor: Juan José González Vega zdroj: Wikimedia commonsPo letech, kdy jsme si zvykli na špatné zprávy o tom, jak která zvířata opouštějí českou přírodu, se situace výrazně zlepšila. Ku velké radosti všech milovníků živých tvorů, objevují se v českých lesích objevují stále častěji zvířata, která vzbuzují respekt a obdiv. Je to ukazatel toho, že se životní prostředí u nás zlepšuje.

Vlci

První potvrzení návratu vlků do ČR pochází z roku 1994. Vlci se objevují už nejenom v příhraničních horách. Nejčastěji se nachází u hranic se Slovenskem, odkud se k nám dostávají, zejména v Beskydech. Objevují se i v Krkonoších a Šluknovsku. Například v oblasti německo-polského pomezí u Lužic žije smečka, která čítá více než 100 jedinců.

Pro přírodu je přitom tato vzácná šelma nesmírěn důležitá. Pomáhají udržovat rovnovhá. Regulují přemnožená prasata i jeleny, které ve vyšším počtu škodí úrodám i lesům.

Může se teoreticky stát, že vlk napadne hospodářské zvíře na osamocených pastvinách. Návrat vlků byl bržděn myslivci a pytláky, kteří v zájmu „ochrany“ zemědělců vlky stříleli a jejich počty u nás redukovali. Teprve od roku 2009 je u nás tato šelma striktně chráněná a počty se postupně navyšují. A aby byli ochráněni i chovatelé zvířat, mají nyní nárok na náhradu ztráty.

Vlků se určitě není třeba obávat. Jsou velice plaší a člověku se vždy vyhnou. Proto lze jen s obtížemi vlka ve volné přírodě spatřit. Za posledních 50 let neexistuje v Evropě ani USA žádný případ napaení člověka vlkem.

Rys

Rys je původním obyvatelem české krajiny. Je to narozdíl od vlků samotářská šelma, která potřebuje teritorium v řádu stovek kilometrů čtverečních. Na Šumavě se vyskytoval v 90. letech 19. století, poté u nás vymizel. Do přírody se vrátil v 70. letech minuléhos toletí částečně ze Slovenska a částečně i díky umělému vysazení.

Opět ze Slovenska se k nám vrátil v 50. letech minulého století rys. Největší poplulace rysů žije na jihozápadě Čech v příhraniční oblasti s Rakouskem a Německem. Odahduje se, že jich tam nyní žije zhruba pět desítek. Jedná se přitom o největší nárůst této kočkovité šelmy v Čechcách.
Rys se vyskytuje i v oblasti Beskyd, kde se nachází stabilní populace až 15ti zvířat, která se mezi sebou pravidelně množí.

Jako přirozený predátor reguluje zejména stav srnců v lesách. Je velice plachý a spatřit ho je tak opravdu vzácné.

Medvěd

I na medvědy můžete při toulkách českou přírodu narazit. A na medvědy narazíte taktéž zejména v Beskydech, kde se k nám dostal v 70. letech 20. století z rozšiřující se slovenské populace. Nicméně první pozorování jsou hlášena v Bílých Karpatech již v 60. letech.

V těchto oblastech se medvědi stále vyskytují. Mají zde mladé i u nás tráví svůj zimní spánek. Zatímco na Slovensku s v rámci celých Karpat nachází až 900 kusů těchto šelem, u nás širší rozšíření nehrozí.

Kočka divoká

V roce 2011 fotopastily na Šumavě zachytily návrat dalšího původního obyvatele čských lesů – divokou šelmu. Vypadá jako mourovatá domácí kočka, jen je trochu větší a mohutnější.

Tento návrat se koná po neuvěřitelných 200 letech. Kromě lovu byl jejich odchodem přeměna listatnatých a smíšených lesů na smrkové monokultory, které neposkytují šelmě dostatek úkrytu.

Šakal

Letos v červnu byl na severu Moravu myslivcem omylem zastřelen šakal obecný. Je to teprve čtvrtý zaznamenaný výskyt této psovité šelmy, předtím byli pozorovaní na Mladoboleslavsku a jižní Moravě. Jsme tak svědky pomalého rozšíření šakalů.

Šakalové žijí v párech. Je to především noční tvor, který je menšího vzrůstu. Připomíná lišku, ale má kratší ocas a odlišný tvar hlavy.

 

foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Canis_Lupus_Signatus.JPG


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup