Díky nižší konzumaci masa bylo od roku 2007 každoročně usmrceno o půl miliardy méně zvířat

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Go vegan zdroj: Pixabay.comPřešli jste na rostlinnou stravu? Snažíte se redukovat množství živočišných produktů, které běžně konzumujete? Pokud ano, tak právě díky vám letos přežilo o 500 milionů více zvířat, jejichž počet bude s rostoucí osvětou pouze narůstat.

Je zřejmé, že ne všichni v nejbližší době přestanou jíst maso, ale díky rozšiřujícímu se povědomí o tom, jak je zacházeno se zvířaty, a také o zdravotních a ekologických důsledcích nadměrné konzumace živočišných produktů lidé alespoň začínají zvažovat, že by jich mohli jíst méně. Mnoho veganů by mohlo namítat, že jde buď o vše nebo nic a že jediným způsobem jak situaci obrátit je to, že se masa vzdáme úplně, nicméně i tak je jasně vidět rozdíl, který dokázali udělat lidé, co se zamysleli nad svou spotřebou masa.

Osobně sice nejím maso ani živočišné produkty, ale za vegana se nepovažuji. Především kvůli tomu, že už dnes nemám potřebu se nějak označovat nebo definovat. Dříve jsem se tak nazýval a byl jsem v tomto ohledu nekompromisní. Poté jsem si ale uvědomil, že nalepit na sebe nálepku a hlásat své přesvědčení není tím nejefektivnějším způsobem, jak dosáhnout změny. Vzdělávat lidi ohledně etických, ekologických a zdravotních problémů, které jdou ruku v ruce s tradiční stravou a také ohledně toho, jak více dbát na množství živočišných produktů, které konzumujete, a podporovat myšlenku jejich omezení a snahu vyhýbat se produktům pocházejícím z velkochovů – to je mnohem efektivnější způsob. Říkat někomu, že pravdu máte vy a ne on, obvykle nedopadá dobře. Alespoň z mé zkušenosti.

Jíme méně masa

Spotřeba masa od roku 2007 nepřetržitě klesá. Ve skutečnosti podle statistik The Humane Society of the United States ve Spojených státech klesla o 10 % na obyvatele. Toho roku se ve Spojených státech narodilo a bylo poraženo okolo 9,5 miliardy hospodářských zvířat. V roce 2014 toto číslo kleslo o 400 milionů. To pro Humane Society of the United States uvedl Paul Shapiro, víceprezident Farm Animal Protection.

“To znamená, že v porovnání s rokem 2007 bylo minulý rok vystaveno utrpení ve velkochovech a na jatkách o půl miliardy zvířat méně, a to i přes rostoucí počet amerických obyvatel.”

 Připraveni na další dobré zprávy?

Toto číslo se stále snižuje a vězte, že 500 milionů ušetřených životů během pouhých 10 let je opravdu úctyhodný výsledek. Pokud počet masově produkovaných a porážených zvířat klesne o půl miliardy během každého následujícího desetiletí, nebude dlouho trvat, než zvířata nebudou muset trpět vůbec, bude s nimi zacházeno eticky a s respektem a budou moci před svou, ač stále velice krutou a nehumánní, porážkou prožít plnohodnotný život.

Může za to rostoucí zájem o rostlinnou stravu?

Ne úplně. S tím, jak jsou si lidé stále více vědomi výhod rostlinné stravy, dělají také více etických a uvědomělých rozhodnutí ohledně toho, co jí. To však automaticky neznamená, že se stávají vegany, ale spíš jen to, že jedí méně masa. To je zřejmé i z počtu vegetariánských a veganských restaurací, kterých se otevírá více a více. Za poslední desetiletí jsme měli možnost vidět i mnoho rostlinných náhražek živočišných produktů, vedle kterých vypadá trošku ostudně i klasický veggie burger. Existuje mnohem více realistických a překvapivě i chutných alternativ, kterým jsou lidé mnohem více otevření. Možná proto, že si podvědomě uvědomují, že je načase udělat změnu. Mnoho veganských atletů tvrdí, že by takových výsledků bez veganského životního stylu nedosahovali, a to je dokonce možné sledovat i u některých doktorů.

Časy se mění

Toto slouží jako připomínka toho, že s dostatkem uvědomění, obzvlášť v době internetu, se věci mohou změnit. Pokud si někdo zvolí zůstat ignorantem, nezmění se, avšak právě díky internetu to musí být těžké. Nikdo přeci nechce vidět zvířata trpět a jsem si jistý, že většina rozumných lidí na této planetě by byla raději, kdyby už nikdy nemuselo trpět žádné zvíře. Když si uvědomíme jak to sami můžeme ovlivnit, pomůže nám to rozhodovat se mnohem etičtěji. Nikdy nezapomínejme na to, že “drobné činy dobrotivosti vynásobené milionem mohou změnit svět.” Věřím tomu, že toto stojí za drastickým poklesem zvířat poražených na jatkách. Každý se můžeme aktivně podílet na vytváření světa, ve kterém chceme žít, a tak skutečně pochopit, že pokud nejsme součástí řešení, jsme součástí problému. Co můžete udělat pro to, abyste tento dopad zmírnili?

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup