Delfíni mají inteligenci podobnou lidem a vlastní jazyk

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Delfín autor: joakant zdroj: Pixabay.comDelfíni jsou jedni z nejúžasnějších a nejinteligentnějších živočišných druhů na planetě. Jejich hravost, přátelské chování a pozoruhodná inteligence si zaslouží obdiv. Navíc mají schopnosti připisovány pouze lidem.

Inteligence podobná lidem

Vědci na Emory University v Atlantě v USA používají MRI skenery (magnetická rezonance) na zmapování mozku delfínů a následně porovnávají přijatá data s ostatními inteligentními savci, zejména primáty. Skeny ukázaly, že delfíni mozky jsou při velikosti jejich těla až pětkrát větší než mozek jiných zvířat podobné velikosti. Obzvláště velká je jich mozková kůra, část mozku zodpovědná za vyšší myšlení a zpracování emocí.

Pokud budeme používat relativní velikost mozku jako ukazatel inteligence, pak lze snadno dojít k závěru, že jsou delfíni na druhém místě v inteligenci hned za moderními lidmi,“ řekl Lori Marino, neurolog na Emory University, jeden z předních světových odborníků na delfíny.

Studie došla k závěru, že delfíni vykazují řadu lidem podobným dovednostem, jako je pochopení symbolů založených na komunikačních systémech, poznání sebe sama v zrcadlech i pochopení abstraktních pojmů.

Delfíni jsou sofistikovaní, jsou si vědomí sami sebe. Jedná se o vysoce inteligentní bytosti s individuálními osobnostmi, samostatností a vnitřním životem. Jsou náchylní k obrovskému utrpení a psychickým traumatům,“ řekl Marino.

Výsledky výzkumu ukazují, že je neetické používat delfíny pro naši zábavu a držet je v zajetí ve vodních parcích či zabíjet je pro jídlo, jak se nyní děje v několika zemích světa, jako je Japonsko, Peru, Šalamounovy ostrovy a Fearské ostrovy. Na těchto místech najdou smrt každý rok tisíce delfínů. Odborníci tak mluví o tom, že by na obranu měli být delfíni uznáni jako nelidské bytosti s vlastními právy.

Delfíní jazyk

Je známo, že delfíni používají zvuk pro orientaci v prostoru – tzv. echolokaci. Zdá se však, že mají také svůj vlastní systém komunikace. Delfíni používají škálu zvuků a vokalizace, stejně jako fyzický kontakt a postoje, aby sdělili svůj emocionální a fyzický stav. Mohou se také naučit číst navzájem chování a signály ke koordinaci mnohých aktivit, jako je krmení či společné plavání.

Vědci se snaží přijít se zařízením, které by mohlo zvuky produkované delfíny rozluštit. Jack Kassewitz, výzkumník z Miami, se rozhodl využít CymaScope – zařízení, které činí zvuk viditelným. Přístroj zaznamenával zvuky produkované delfínem, když zkoumají konkrétní objekty, pak je převedly na obrazy a ukázali je delfínům znovu bez zvukového doprovodu.

Výsledky ukázaly, že delfínům se podařilo rozpoznat objekty, které odpovídaly obrázkům, s přesností 86 %. Navíc když výzkumník ukázal stejné obrázky jinému delfínovi, poznal objekty se stejnou přesností. To naznačuje, že kytovci používají zvuky ke vzájemné komunikaci podobným způsobem, kterým my používáme slova. Nyní odborníci pracují na rozlušení „delfínštiny“ a rozšíření komunikace s těmito zvířaty.

Lidsko-delfíní překladač

Dr. Denise Herzing, ředitelka Wild Dolphin Project (Projekt divokých delfínů), představila užívání nové technologie, překladače delfínštiny do lidské řeči. Toto zařízení prokázalo první úspěšné použití u delfínů ve volném prostředí.

Systém využívá dvojici hydrofonů (mikrofony pod vodou), zachycující zvuky delfínů. Nicméně nejedná se přímo o překladač. Dr. Herzing učí delfíny omezený slovník definovaný lidmi. Pomáhá zjednodušit obrovskou škálu zvuků užívanými delfíny, jejichž frekvence dosahuje až do 10x vyšší úrovně, než lidé dokážou slyšet.

Porozumění delfínům se nám tak přiblížilo a v blízké budoucnosti budeme moci ještě lépe pochopit tato úžasná zvířata.

 

zdroj
foto: http://pixabay.com/en/dolphins-marine-mammals-diving-378217/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup