Dánsko jako druhá země umožňuje volbu pohlaví bez chirurgického zákroku

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

LGBT autor: Ludovic Bertron zdroj: Wikimedia commonsNový dánský zákon umožňuje transgender lidem rozhodnout se o svém pohlaví a stačí vyplnit pouze formulář.

Dánsko se právům LGBT komunity věnuje dlouhodobě. Bylo první zemí, které právně uznalo svazky stejného pohlaví v roce 1989. A v roce 1930 se stal dánský umělec Lili Elbe jedním z prvných osob na světě, které změnili chirurgicky pohlaví.

Nyní země zavedla jeden ze světově nejvíce progresivních zákonů pro transgender lidi. Od 1. září dánší občané mohou sami určit svoje úřední pohlaví bez potřeby lékařského schválení. První zemí umožňující volbu pohlaví dle vlastních pocitů je přitom Argentina.

Nebylo to ovšem vždy, kdy v Dánsku přistupovali k odlišné sexualitě takto vstřícně. Stejně jako v jiných zemích lze i v Dánsku nalézt doby, kdy se léčila homosexualita kastrací. Od té doby ovšem společnost ušla obrovský kus cesty.

Většina evropských i amerických států vyžaduje pro změnu pohlaví sterilizaci a lékařský či soudní příkaz. Dánsko je je v této oblasti průkopníkem. Transgender lidé jinde nemají snazší situaci a co se dříve jevilo jako nemožné, je dneska otázkou jednoho formuláře. Očekává se, že se tento trend postupně rozšíří i do dalších zemí.

 

zdroj

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup