Co možná nevíte o modřínu?

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Co možná nevíte o modřínu?

Nevýrazný, ale v naší krajině hojný. Kdo by nedokázal jmenovat náš jediný opadavý jehličnan. Myslíte si, že jej znáte? Přesvědčte se o tom.

Společník

Roste po celém světě, ale hustým stromovým porostům se spíše vyhýbá. Není to samotář, jen si potrpí na dostatek slunečního svitu. Když ho pak na podzim ubude, změní svůj plášť ze zeleného na žlutohnědý, a nakonec o něj přijde úplně, aby se mohl na jaře opět svěže zazelenat.

Je to strom s velkou symbolikou. Pokud máte pocit, že ve svém životě stojíte před velkým rozhodnutím, měli byste rozhodně zkusit vyhledat jeho společnost. Modřín je totiž považován za symbol obnovy a lepšího života, který podporuje pozitivní myšlení a napomáhá v řešení problémů.

Odolný sluha

Tato škůdcům velmi odolná dřevina poskytuje také velmi kvalitní dřevo. To nejen, že je velmi tvrdé, ale díky obsaženým pryskyřicím také velmi dobře odráží napadení hmyzem. Není divu, že jej využívali už naši předkové k výrobě šindelů a dalších přírodou zkoušených dřevěných výrobků, které měli vydržet desetiletí.

Pryskyřice je obsažena v kanálcích stromu, ze kterých po narušení vytéká. Již před několika sty lety se sbírala a využívala na výrobu laků a barev. Dostala se i na obrazy takových umělců, jako byl Peter Paul Rubens a mnoho dalších.

Široká rodina

Rod zahrnuje přibližně 10 druhů. V našich podmínkách jsou pro nás nejzajímavější modřín opadavý a modřín japonský. Ty se spolu mohou dokonce křížit. Modřín japonský je oblíbený obyvatel zahrad, kde může sestřihem nabývat různých tvarů. Využívá se také k tvorbě bonsají.

Ve světě mají tyto druhy řadu příbuzných, kteří se nebojí ani drsných sibiřských a himalájských podmínek. I oni jsou ceněnými dřevinami. Modřín sibiřský poskytuje dřevo, které je tak husté, že se svou tvrdostí blíží dubu.

Přehlížený lékař

Dokud se člověk cítí fit, ani ho nenapadne, že nejen rostliny, ale i stromy, mohou léčit. Modřín je právě takovým stromem. Mast z něho se využívá na revmatické bolesti i další neduhy. Modřínová kůra obsahující řadu tříslovin vám zase může pomoci od zapáchajících chodidel. Stačí si jen připravit speciální koupel z jejího odvaru.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup