Výzkum mozku přináší stále nové objevy. Mohou za to i nové technologie, které se ve výzkumech užívají. Mozek nás nepřestává fascinovat, přičemž po fyzické stránce není nijak velký. Velikostně odpovídá zhruba našim dvěma pěstím přiložených k sobě a hmotnost mozku nepřesahuje 1,5 kilogramu. I přes svoji velikost se jedná o velmi komplexní orgán se složitým systémem obvodů. Proto se o mozku někdy hovoří jako o „nejkomplexnější struktuře ve vesmíru“.
Podívejme se osm věcí, které jste o lidském mozku pravděpodobně nevěděli.
Zpracovává informace rychleji než počítač
Mozek je rychlejší než jakýkoliv osobní počítač. Inženýři Fujitsu si vzali za cíl vytvořit superpočítač, který zpracovává informace rychleji. Nicméně počítač je obrovský a neefektivní. Mozek je ve srovnání s takovým počítačem velmi úhledný, kompaktní a efektivně fungující.
Funguje i po smrti
Zážitky blízké smrti jsou relativně známým jevem. Studie, která proběhla v nemocnici v Nizozemí, na pacientech, kteří prodělali klinickou smrt, přinesla překvapivé závěry. Nejznámější příklad nastal u pacienta, kterému museli za účelem provedení operace přivést mozek do nefunkčního stavu. Navzdory tomu si pacient pamatoval relevantní informace týkající se rozhovorů lékařů.
Rozsvítí žárovku
Množství elektrických impulzů mozku v jakémkoliv okamžiku je ohromující. Těchto impulzů je tolik, že mohou hypoteticky pohánět žárovku. Mozek dokáže produkovat ekvivalent cca 25 wattů.
Uklidí toxiny
Škodlivých látek nás zbavuje nejenom imunitní systém, ale i mozek. Vědci University of Rochester objevili aktivitu v mozku spících myší, kdy došlo k odstranění poškozených molekul zodpovědných za neurodegeneraci. Spánek je tedy opravdu velmi důležitý pro naše zdraví.
Dosahuje lepších výsledků, když je unavený
Běžná domněnka praví, že mozek funguje lépe, když jsme odpočatí a svěží. To však platí jen pro práci, která vyžaduje logiku a analytické uvažování. Naopak kreativnější jsme, když jsme unavení. Nedokážeme totiž, tolik odfiltrovat rozptylování a méně si pamatujeme spojení mezi nápady a koncepty – to jsou dvě výhody pro tvůrčí myšlení. Často se skutečně stává, že tvůrčí objevy přichází například ve spánku.
Zmenšuje se
I když to není žádoucí, je fakt, že stres může snižovat velikost mozku. Studie ukazují, že chronický stres může zmenšit oblast mozku známou jako hippocampus. Podobný vliv může mít i posttraumatická stresová porucha, což aktuálně zkoumají probíhající výzkumy.
Zvětšuje se
Naopak je mozek schopen růst v určitých částech hustěji. Mozek má pozoruhodnou schopnost tvořit po celý život nová nervová spojení. Přestože se v dospělosti mozek nemůže, tolik vyvíjet jako v raném dětství, nové neuronové sítě mohou zvýšit hmotnost určitých oblastí mozku.
Může být předělán
Mozek má velmi rozvinuté schopnosti přizpůsobit se. Bylo prokázáno, že meditace pomáhá snížit úzkost, zvýšit koncentraci i sebeovládání. Můžeme vždy zlepšovat svoje kreativní schopnosti a paměť. Inteligence není jen důsledkem genetické výbavy, ale dá se trénovat.