Chorvatsko škrtá dluhy 60 000 nejchudších občanů

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Peněženka autor: stevepb zdroj: Pixabay.comChorvatská vláda získala věřitele pro nový plán, který má vymazat dluh 60 000 občanů. „Nový začátek“ cílí na méně než 1 % celkového dluhu, ale i tak se od něj očekává nastartování ekonomiky v dlouhodobém horizontu.

Neortodoxní opatření bylo zvoleno vládou 15. ledna a v pondělí vstoupilo v platnost. Nárok na využítí „nového začátku“ mají dlužníci bez úspor a majetku, kteří mají dluh v přepočtu větší než 123 000 Kč a žijí z dávek či příjmu menším než 3 300 Kč měsíčně.

Odhadujeme, že toto opatření budou mít využití pro zruba 60 000 občanů,“ nechal se slyšet místopředseda vlády Milanka Opacic, „Tímto dostanou příležitost na nový začátek bez dluhů.

Suma 31 milionu dolarů v hodnotě očekávaných dluhů k smazání bude uhrazena věřiteli, kteří se přidali do vládního programu. Mezi věřitele patří různé banky, telekomunikační společnosti, veřejné služby, významná města a obce, stejně tak vládní daňová kancelář. Žádným z nich nebudou jejich ztráty vynahrazeny.

Program by měl navrátit přístup k bankovním účtům 20 % z 317 000 Chorvatů, jejichž účty byly zmraženy v červenci loňského roku kvůli dluhům. Celková populace středomořského státu je 4,4 milionu obyvatel.

Toto je poprvé, kdy jakákoliv chorvatská vláda pomáhá řešit složitou situaci a jsme na to hrdí,“ řekl na zasedání kabinetu premiér Zoran Milanovic.

Kromě mazání dluhu má vláda připravené i další kroky k pomoci zadluženým občanům v době ekonomické recese, která trápí zemi již 6 let. Vláda chce následovat přílad Bulharska a stanovit příznivý směnný kurz u hypotečních úvěrů přijatých ve švýcarských francích.

Švýcarská měna byla oblíbená mezi poskytovateli půjček díky dlouhotrvající stabilitě a hypoteční úvěry ve francích převažovaly u východoevropských národů. Ale ekonomické turbulence v eurozóně zvýšil tlak na švýcarský frank, který byl od roku 2011 vůči euru pevně zafixován poté, co se na něj začali investoři obracet jako na bezpečnou měnu a znestabilnili trh.

Fixace skončila v polovině ledna a hodnota franku byla snížena až o 20% oproti jiným měnám. Půjčky ve francích tak stojí cizí vypůjčovatele mnohem více.

Maďarsko mělo štěstí, že uniklo škodám díky programu vytvořenému vládou za premiéra Viktora Orbana v roce 2011. Hypotéky ve francích byly převedeny na maďarskou měnou s fixní sazbou. Banky působící v zemi dostaly náraz, ale nyní maďarská vláda slaví, že uchránila své občany před tvrdým pádem. O podobné akci uvažují i Polsko a Rumunsko. V Chorvatsku již mají změny v Zákoně o úvěrech v legislativě.

 

zdroj
foto: http://pixabay.com/en/credit-squeeze-taxation-purse-tax-522549/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup