Budou oceány brzy čisté?

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Znečištění moře autor: NOAA zdroj: Wikimedia commonsBoyan Slat je jméno 19ti letého mladíka, které se možná brzy významně zapíše do historie lidstva. Přináší nápad na vyčištění světových oceánů od plastů, který je jednoduchý a funkční. Ohromil mnohé odborníky a může navrátit krásu našim oceánům.

Podnětem k přemýšlení nad vyčištěním oceánů se pro Boyana stala dovolená v Řecku, kde při potápění objevil moře plné plastových odpadků. Ve skutečnosti se v mořích a oceánech nachází miliony tun odpadků a do této doby nebylo jejich vyčištění reálně představitelné. Boyan přijal výzvu vyřešit znečištění jednoduchou a dostupnou cestou a povedlo se.

Moře se budou vlastně čistit sama. V moři se vystaví čistící stanice, které budou stát na místě a nechají s revolučním využitím mořských proudů připlout odpadky k sobě. Ty pak svými dlouhými rameny odstraní.

Podle Boyanových odhadů bude schopný zlikovidovat odpadky z Tichého oceánu během 20 let.
Boyan svůj projekt představil na konferencích TEDx Talk a získal pro něj spoustu podporovatelů. Přidali se k němu odborníci z oboru ekologie, oceánografie a další. V minulém roce se rozhodli vyzkoušet všechny teorie do praxe a vytvořili model, který potvrdil plnou funkčnost systému.

K realizování celého projektu čištění moří jsou zapotřebí už pouze finance. Za dva miliony dolarů chce Boyan postavit prototyp, který umožní další testování. Celý projekt nakonec ovšem bude rentabilní, protože získaný plast bude recyklován a znovu použit.

 

Foto: http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Marine_debris_on_Hawaiian_coast.jpg


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup