Alternativní spánkové cykly

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Spánek autor: Life-Of-Pix zdroj: Pixabay.comVětšina lidí se domnívá, že existuje pouze jeden správný způsob, jak spát: jít do postele večer, spát 6 až 8 hodin, ráno se probudit, poté zůstat 16 až 18 hodin vzhůru a znovu. Je však opravdu tato zažitá norma pro člověka přirozená?

Běžný spánkový režim se nazývá jako monofázový spánkový cyklus. Jedná se ovšem pouze o 1 z 5 hlavních spánkových cyklů, které se v historii úspěšně používaly.

Další cykly spadají do polyfázového spánku, kdy člověk spí během dne vícekrát. Tento způsob spánku je běžný u mnohých zvířat a i proto se mnozí domnívají, že je tento způsob spánku původní i pro lidi. Může být takový spánek zdravý?

U spánku je nejdůležitější fáze REM (Rapid Eye Movement) projevující se rychlými pohyby očí. Tato fáze je nejvíce prospěšná pro tělo a mozek. Při polyfázovém spánkovém cyklu nedostatek spánku vede k tomu, že tělo přechází do REM fáze hned po usnutí, namísto po 45 až 75 minutách jako u monofázového spánku.

Alternativní spánkové režimy neplýtvají čas, který jinak tělu zabere, než se dostane do REM fáze. Jsou tak efektivnější a přináší odpočinek 8 hodinového monofázového spánku za kratší dobu. Určitě stojí za vyzkoušení.

Polyfázové cykly

Cyklus Uberman

240px-Uberman.svg zdroj-wikimedia commonsPojem pochází z německého „Übermensch“, které značí nadčlověka. Principem tohoto cyklu je zdřímnutí každé 4 hodiny na 20 až 30 minut, tedy celkem 6 x za den. Cyklus Uberman je vysoce efektivní a obvykle vede k pocitu zdraví, osvěžení po probuzení. Zdají se velice živé sny a mnozí hlásí zvýšení zážitků lucidních snů.

Tento systém je nejnáročnější na organizaci programu, protože nikdy není dobré zdřímnutí vynechat. Blogger Steve Pavlina se rozhodl vyzkoušet tento cyklus po dobu 5,5 měsíců a hlásil překvapivě pozitivní výsledky. Nakonec se vrátil k monofázovému spánku, aby mohl fungovat ve stejném cyklu jako jeho manželka a děti.

Cyklus Everyman

240px-Everyman.svg zdroj-wikimedia commonsTento cyklus tvoří jeden hlavní delší spánek, který je doplněn o několik 20 až 30 minutových zdřímnutí. Nejúspěšnější variací je 3 hodiny hlavního spánku s 3 zdřímnutími na 20 minut, nebo 1,5 hodiny spánku s 4 až 5 zdřímnutími na 20 minut. Mezi jednotlivými šlofíčky je přitom vždy stejný rozestup. Tento cyklus je mnohem jednodušší než Uberman a snáze se začleňuje do denního rozvrhu.

Cyklus Dymaxion

240px-Dymaxion.svg zdroj-wikimedia commonsTento systém vynalezl Bucky Fuller a zakládá se na 30 minutových zdřímnutích 4 x za den tedy každých 6 hodin. Cyklus tvoří dohromady pouhé 2 hodiny spánku denně. Fuller hlásil, že se po celou dobu experimentu s tímto spánkovým rytmem cítil plný energie a zcela koncentrovaný. Lékaři ho zkoumali po několika letech fungování dle tohoto cyklu a prohlásili, že je naprosto zdravý. Nakonec tento systém opustil, protože mu komplikoval obchodování. Tento spánkový cyklus je ze všech nejextrémnější, ale také nejefektivnější.

Bifázický cyklus

Tento cyklus mnozí dodržují, aniž by tak činili vědomě. Optimální variantou je 4,5 hodinový hlavní spánek v noci s jedním 1,5 hodinovým zdřímnutím v poledne. Za bifázový cyklus lze označit i 6 hodinový spánek s 20 minutovým zdřímnutím. Tento systém je o něco účinnější než monofázový, ale ne o mnoho.

Který cyklus je pro vás ten pravý?

To zcela závisí na vašem životním stylu. Při přechodu počítejte s tím, že tělo si musí na nový režim postupně zvyknout. Při přechodu na Dymaxion či Uberman se můžete cítit 3. až 10. den unavení, než se organizmus plně přizpůsobí.

Tipy k experimentování

Pokud se rozhodnete některý z polyfázových spánků vyzkoušet, mohou se hodit doporučení od těch, kteří s nimi mají zkušenosti:
– Je nezbytné vytvořit příjemnou a klidnou atmosféru ke spánku, aby mohl být maximálně kvalitní a nerušený.
– Přechod bude snazší, když si dopřejte zdravý jídelníček a vyhnete se tučným jídlům.
– Ujistěte se, že máte program a náplň práce na ušetřené hodiny. Smysluplně využitý čas utíká rychleji.
– Na přechod je vhodné mít alespoň 2 týdny poklidný program. Nejlepší je nechodit do práce ani do školy, abyste předešli vyčerpání a tělo se mohlo postupně adaptovat.
– Vydržte. Po prvních dvou týdnech začne jít vše lépe. Stačí být trpělivý a setrvat v záměru. Nevynechávejte spánek a neposouvejte časy zdřímnutí, nebo se vrátíte o krok zpět.
– Využívejte přirozené podněty. Probuzení můžete stimulovat rozsvícením světla či příjemnou hudbou, usínání naopak tmou a tichem.

 

zdroj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup