24 způsobů využití octa v domácnosti

Sdílejte naše články a podpořte Radostné zprávy!

Ocet autor: Bilox zdroj: Pixabay.comOcet je typický svým kyselým štiplavým aroma. Účinnou látkou v octu je kyselina octová, která tvoří cca 5 % roztoku. Vzniká fermentací a kvašením octových bakterií.

Kromě jídla má ještě mnoho dalších nekonvenčních způsobů využití. Věděli jste, že pomáhá proti zamrznutým oknům vašeho auta či že ocet umí rozzářit zašlé šperky? Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh octu, preferujte ekologického původu.

Použití kolem domu

1) čistič kávovaru – octem lze důkladně vyčistit kávovary. Stačí nechat projít vodu s octem a následně vodu samotnou kávovarem.

2) skvrny na koberci – smíchejte 1 lžičku tekutého pracího prostředku a 1 lžičku bílého destilovaného octa v půl litru vlažné vody. Tak odstraníte všechny nemastné skvrny z koberce. Použijte směs na skvrnu s měkkým kartáčkem nebo hadříkem a jemně vmasírujte. Opláchněte ručníkem namočeným v čisté vodě a osušte. Opakujte tento postup, dokud skvrna zcela nezmizí.

3) čistič zrcadel – čištění zrcadla octem vyvoří lesklý a zářící povrch. Nebudete do okolního prostředí rozprašovat chemické čistící přípravky.

4) stopy vody na dřevě – rozetřete stejný podíl octa a olivového oleje k odstranění skvrny (kolečka) od vody na dřevěném povrchu. Vyzkoušejte nejprve reakci povrchu na malém kousku.

5) čištění mikrovlnné trouby – dejte ohřát do mikrovlnné trouby misku obsahující 1/4 šálku octa a 1 šálek vody. Odstraníte tak zaschlé nečistoty. Pro lepší vůni můžete přidat i citron.

6) vonící dřez – nalijte šálek octa do umyvadla cca jednou za týden. Odstraní se zápach vycházející z jeho hlubin.

7) dezinfekce kuchyňského prkýnka – otřete vaše prkénko octem. Zbavíte se tak spolehlivě nečistot, ale i bakterií a virů.

8) WC čistič – kyselina octová je dost silná, aby zabila většinu běžně se vyskytujících bakterií ve vaší domácnosti. Klíčem k úspěchu je použít teplou vodu a trochu síly.

9) odvápnění sprchové hlavice – koroze může být odstraněna ze sprchy nebo vodovodní baterie tím, že se přes noc namočí do bílého destilovaného octa. Namočte froté ručník do octa a zbalte do něj sprchu či bakterii.

10) hubí plevele a nežádoucí trávu – nalijte či postříkejte samotným octem nežádoucí rostliny.

11) déle čerstvé květiny – přidejte do vázy 2 lžíce cukru a 2 lžíce bílého octa na 1 l vody. Ořízněte stonky a výměňte vodu jednou za pět dní.

12) odstraňuje staré nálepky – s octem dostanete rychle pryč nežádoucí samolepky a cenovky.

13) čistý štětec – ponořte zalepený starý štětec do bílého octa a pak omyjte teplou mýdlovou vodou.

14) čištění zlatých šperků – namočte všechny staré zlaté šperky do šálku čistého bílého octa a nechte působit 15 minut.

15) mytí ovoce a zeleniny – ocet ničí bakterie a odstraňuje všechny povrchové pesticidy umytím čerstvého ovoce a zeleniny s roztokem vody obsahujícím 2 polévkové lžíce octa.

16) Odstranění kuchyňských zápachů – zápach v kuchyni po vaření odstraníte tím, že necháte malý hrnec octa a vody vařit a odpařovat do vzduchu.

17) načechranější rýže – pro načechranější a skvěle chutnající rýži přidejte lžičku bílého destilovaný octa do vařící vody před přidáním rýže. Rýže bude méně lepkavá.

Zdravotní pomoc

18) zmírnění pálení žáhy – ač to může znít překvapivě, vypití panáka octa žaludku signalizuje, aby zastavil výrobu žaludeční kyseliny.

19) nevonící psi / zvířata – omyjte svého miláčka roztokem 1 šálek octa do 2 litrů vody. Přidejte oblíbený esenciální olej a proměňte zápach ve vůni.

20) zdraví nejenom zvířat – přidejte lžičku octa (nejlépe jablečného) do misky s vodou. Pomůžete tak vstřebávání živin. To samé platí i pro lidi.

21) úleva od slunečních popálenin – jemně potřete postiženou oblast jablečným octem a opakujte znovu v případě potřeby.

22) plíseň na nehtech – namočte prsty v roztoku octa a vody, za použití 1 dílu octa do 2 dílů vody. Nechte působit denně po dobu 15 minut.

23) bradavice  – namíchejte vlažnou – teplou vodu se šálkem bílého destilovaného octa. Ponořte bradavici a namáčejte 20 minut každý den, dokud bradavice nezmizí.

24) proti hmyzu – promíchejte stejné množství vody, bílého destilovaného octa a tekutého mýdla a uložte do spreje. Používá se na kůži, podle potřeby.

zdroj
http://pixabay.com/en/eat-vinegar-oil-food-384217/


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 90 Kč
Zobrazit formulář pro nákup