Sny jsou nejvíce mysteriózní a zajímavou zkušeností v našich životech. Během doby starého Říma byly sny dokonce předávány senátů na analýzu a interpretaci. Sny byly považovány za vzkaz od bohů.
Významy ze snů provázely vůdce armád na jejich tažení. Nemluvě o umělecích, kteří ze snů čerpali svojí kreativitu. Spánek a snění je pro mnohé nejlepší částí dne, ale co ve skutečnosti o snech víme?
1. Zapomínáme 90 % svých snů
Během 5 minut po probouzení zapomínáme minimálně polovinu snů. V průběhu 10 minut je pryč přes 90 %.
2. I slepí lidé mají sny
Lidé co přijdou o zrak po narození mohou ve snech vidět obrazy. Lidé, kteří se slepí narodili, nevidí obrazy, ale mají stejně tak barvité sny založené na jejich dalších smyslech – zvuku, vůni, doteků a emocí.
3. Kažý sní
Každá lidská bytost má sny (s výjimkou extrémních psychologických poruch). Pokud si myslíte, že žádné sny nemáte, pouze jste svoje sny zapomněli.
4. Ve snech vídáme pouze obličeje, které již známe
Naše mysl nedokáže vymyslet nové obličeje. Ve snech vídáme skutečné tváře reálných lidí, které jsme v životě potkali – přestože si to nemusíme pamatovat. Za život jsme viděli stovky či tisíce tváří, takže máme obrovskou zásobu charakterů, které nás mozek využívá při snění.
5. Ne každý má sny barevné
Nejméně 12 % vidících lidí má sny jedině černobílé. Zbytek má sny v plných barvách. Studie od roku 1915 až do roku 1950 ukazovaly, že většina snů se odehrává černobíle. Nicméně tyto výsledky se začaly měnit ve studiích od 60. let. Nyní pouze 4,4 % snů u mladších 25 let jsou černobílé. Někteří odborníci tvrdí, že tyto změny souvisí s přechodem od černobílé TV k barevné.
6. Sny jsou symbolické
Když se vám zdá o nějakém konkrétním předmětu, není to sen pouze o něm. Sny k nám promlouvají hluboce symbolickým jazykem. Pro každého mají jednotlivá témata specifický význam.
7. Emoce
Nejběžnější emocí prožívanou ve snech je úzkost. Negativní emoce jsou o mnoho rozšířenější než ty pozitivní.
8. Můžete mít od čtyř do sedmi snů za jednu noc
V průměru můžete snít jednu až dvě hodiny každou noc.
9. I zvířata mají sny
Studie jednoznačně ukazují, že mnoho rozlišných zvířat vykazuje stejné mozkové vlny v průběhu snění ve spánku jako lidé. Stačí sledovat třeba psa, když spí. Může začít hýbat svýma packama jako při běhu a mohou ve spánku i výt.
10. Spánková paralýza
Rapid eye movement (REM) je část spánku charakteristická rychlým pohybem očí. Fáze REM spánku dospělých lidí obvykle zabírá 20-25 % celkového spánku, tedy 90-120 minut během jedné noci.
Během REM fáze je tělo paralyzováno mechanismem v mozku, který se snaží zabránit pohybům těla. Přesto je možné, že se tento mechanismus spustí během či po běžném spánku, když se mozek probouzí.
11. Začlenění do snů
Naše mysl interpretuje vnější podněty, kterými jsou naše smysly při spánku bombardovány a vytváří z nich část snů. To znamená, že někdy ve snech můžeme slyšet zvuk z reálného světa se specifickým zapojením. Například můžeme snít o koncertu, zatímco soused hraje během spánku na kytaru.
12. Muži a ženy sní odlišně
Mužům se více zdá o dalších mužích. Okolo 70 % osob ve snech mužů jsou jiní muži. Nicméně ženy mívají ve snech vyvážený poměr mužů a žen. Kromě toho mají ve snech muži mnohem agresivnější emoce.
13. Věštecké sny
Výseldky několika průzkumů v rámci široký záběr populace značí, že 18 – 38 % lidí zažilo sen, který se splnil a 70 % zažilo deja vu. Počet lidí, kteří věří ve věštecké sny, je přitom mnohem vyšší – 63 – 98 %.
14. Když chrápete, nezdají se vám sny
Tento fakt koluje internetem, ale neexistují pro něj seriózní důkazy.
15. Orgasmus ve snu
Ve snu můžete nejenom mít sex pro zábavu, ale můžete prožít silný orgasmus jako v reálném životě bez fyzických projevů.
zdroj
foto: http://pixabay.com/en/moon-dream-fantasy-surreal-night-478982/